Spor yapmak hem beden sağlığımız hem de ruh sağlığımız için oldukça önemli ve faydalıdır. Bu sebeple çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine göre en azından bir spor dalına yönlendirmeli ve bu konuda onları alıştırmalıyız. Sporu yaşam tarzı haline getiren kişilerde sağlık sorunlarının çoğu ortadan kalkar ve yaşam kalitesi de artar. Vücudu dinç tutan spor aktiviteleri zihinsel açıdan da faydalı ve önemlidir.

Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmak oldukça faydalı bir aktivitedir. Bu sebeple birçok açıdan değerlendirilebilir. Sağlığımız açısından sporun faydalarını incelemek istersek, spor kalbin çalışma ritmini artırır. Bu sayede kalp daha fazla kan pompalamaya başlar ve kalp – damar dolaşımı artar. Hücrelere daha fazla oksijen gitmesi sağlanır. Dolaşım sisteminin düzenli olması tansiyonu da kontrol altına almanıza yardımcı olur. Spor yapan kişilerin vücudu daha sıcak kalır. Bu sayede kan akış hızı artar ve kandaki yoğunluk azalır. Oksijenin akciğerden kana geçişi hızlanır. Baş ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız mutlaka spor yapmalısınız. Özellikle şeker hastaları mutlaka spor yapmalı çünkü yemek sonrası artar şeker oranı spor sayesinde düşecektir. Ağır sporlar yapamasanız bile en basit spor olan yürüyüşü mutlaka yapın. Günlük olarak en az 30 – 45 dk.’lık bir mesafeyi yürümek oldukça faydalıdır. Yürüyüş yapmak hem hareket etmenizi hem de bol bol oksijen almanızı sağlar.

Spor yapmanın zihinsel yani psikolojik olarak da pek çok faydası vardır. Spor yapmak stresten uzaklaştırır. Bu sayede gereksiz düşüncelerinizden sıyrılır ve endişelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz. Ayrıca depresyon halinden de en hızlı şekilde çıkmanızı sağlar. Hamile olan bayanlarında mutlaka spor yapması gerekir. Spor yaparak kabızlık, bel ağrısı ve mide yanması gibi şikâyetlerden kolayca kurtulabilirler. Ayrıca spor yapmak doğumu da kolaylaştırır.

Spor Yapmanın Zararları

Spor yapmanın pek çok faydası olduğundan bahsetmiştik. Fakat her şey dozunda olmalıdır. Bu sebeple eğer gereğinde fazla spor yaparsanız zarar görebilirsiniz. Özellikle ağırlık egzersizlerini abartmamalısınız. Ayrıca eğer yaş olarak 60’lı yaşların üzerinde iseniz çok dikkat ederek spor yapmalısınız. Kalbinizi fazla yormamalı ve yürüyüş vs. yaparken hız ve mesafe olarak belirli bir limit koymalısınız. Eğer abartırsanız bu size fayda sağlamaktan çok zarar verebilir.