Steam ile bağlantı kurma işlemi sırasında yaşanan Steam ağına bağlanamıyor sorununun çözümüne bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Steam kullanıcılarının en çok yaşadığı problemlerin başında gelen bu sorunun çözümü de kolay ve basittir. Bilgisayar kullanımı hakkında çok uzman olmadan da bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorun ile karşılaşan ve hesabına bağlanmakta zorluk çeken kişiler Steam Ağına Bağlanamıyor Çözümü adlı yazımızı okumaya devam edebilir.

Steam Ağına Bağlanamıyor

Kullanıcıların kendi profillerine ve uygulama sistemine ulaşmasında engel olan bu sorun, çoğu kullanıcının karşılaştığı durumdur. Programı kullanma şansları olmayan kişiler, sorunu çözmek için arayış içine girmektedir. Aşağıda belirtilen Steam Ağına Bağlanamıyor Çözümünü takip ederek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Steam’in İnternet Protokolünü Değiştirin

Steam internet protokolü UDP olarak kabul edilmektedir. Bu protokolün TCP olarak değiştirilmesi sorunu çözebilir. Adımları takip edebilirsiniz;

  • Masaüstünde yer alan Steam simgesine sağ tıklayın ve açılan listeden “Özellikler” e tıklayın.
  • Karşınıza çıkan pencere içerisinde “Hedef” sekmesini bulun ve kutucuğun yan tarafına bir boşluk bıraktıktan sonra -tcp uzantısını ekleyin. İşlemi tamamlamak için onaylamayı unutmayın.
  • Onayladıktan sonra bu alanı kapatarak Steam’a tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Steam Ağ Bağlantısı Sorunlarını Giderme

Steam Ağına Bağlanamıyor hatası karşınıza çıkıyor ise ağ bağlantılarınızda bir problem yaşanıyor olabilir. Bu sorunun çözümü için internet sisteminizi ve bağlantıları kontrol etmeniz gerekebilir. Ağ üzerinde yapılan değişiklik veya düzenlemeler de bu sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

  • Masaüstünün sol alt tarafında yer alan Windows menüsüne tıklayın. Arama kutusuna cmd veya “Komut İstemi” yazarak komut satırına ulaşın.
  • Aşağıda belirtilen komutları sırasıyla yazarak Enter tuşuna basınız.

İpconfig/ release

İpconfig/ all

İpconfig/ flushdns

İnconfig/ renew

Netsh int ip set dns

Netsh winsock reset

  • Komutları yazdıktan sonra Enter’a basın ve daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Steam uygulamasını tekrar çalıştırın.

Steam’i Yeniden Yükleyelim

Steam üzerinde yaptığınız değişiklikler sistemin hata vermesine sebep verebilir. Steam ağa bağlanamıyor çözümü için paylaştığımız iki çözüm yolundan sonuç almadıysanız uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyelim.

  • Steam üzerinden indirdiğiniz uygulamaları ve oyunları yedeklemeyi unutmayın. Steam klasörünün içindeki Steamapps dosyasını bulun, kopyalayın veya taşıyın.
  • Windows menüsüne girin ve arama alanından Denetim Masası’nı bulun. Program Ekle Kaldır seçeneğini kullanarak Steam’i silin.
  • Steam’i yeniden yükleyerek işlemlerin sıfırdan başlamasını sağlayın.