Ülkemizdeki furbol müsabakaları TFF yani Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilip yönetilmektedir. TFF kendi içinde farklı kurum ve teşkilatlarla yönetilirken TFF altında yapılan en büyük futbol müsabakaları; Spor Toto Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Spor Toto Bal ligi ve TFF Kadın Butbol ligi.

Süper Lig Kaç Hafta Sürer?

Türkiye süper liginde bir futbol takımı sezon süresince 34 hafta mücadele verir. Birçok genel kültür sınavında da sorulan bu sorunun doğru cevabı 34’dür. Süper Lig’de toplam 18 takım yer alırken 34 hafta boyunca takımlar sezon şampiyonluğu ve 1. lige düşmemek için yarışırlar.

Bir Futbol Takımı Sezon Boyu Kaç Maç Yapar ?

9 ay boyunca birbirleriyle mücadele futbol takımları sezon boyunca toplam 34 maç yapar. Lig süresince tüm takımlar dahil oynanan toplam maç sayısı ise 306’dır.

Süper Lig’de 18 farklı futbol takımı 34 hafta boyunca mücadele verirken her futbol takımı diğer takımla sezon boyu 2 maç yapar buna çif devreli ligde denilmektedir. Sezon sonu sıralamanın en üstünde yer alan takım şampiyon olurken son sırada yer alan 3 takım ise 1. Lig’e düşmektedir. Yine 1. Lig’de yer alan 3 takımda Süper Lig’e çıkma hakkı kazanmaktadır.