Taşıt kredisini bankadan aldığınız andan itibaren aracın ruhsatını bankaya ipotek vermiş olursunuz. Bu durum aracın son kredisi ödenene kadar geçerlidir. İpotek vermek krediyi çeken kişinin krediyi ödeyemez hale geldiğinde bankanın arabayı kullanma hakkı olduğu anlamına gelmez. İpotek kişinin bankadan alacağı borca karşılık olarak koyulur. Kişi bu borcu ödeyemez hale geldiği banka tarafından kesinleştirildiğinde aracın ipotek statüsü bankanın aracı satıp borç masraflarını karşılama hakkını doğurur. Ancak el konulma ve satış süreci ne bahsedildiği kadar hızlıdır ne de bankalar tarafından tercih edilir.

Taşıt Kredisinin Ödenmemesi Karşılığında İhtar Verilmesi

Taşıt kredisi genellikle krediyi alan kişilerin bir miktar birikimi üzerine aracın kalan fiyatını tamamlamak amacıyla çekilir. Birkaç seneyi kapsayan kredi ödeme süreci içinde kişinin maddi sarsıntılar yaşaması beklenilmez değildir. Bu nedenle bankalar özellikle taşıt kredisi özelinde kredi kullanıcılarının taleplerine duyarlıdırlar. İlk ödemenin kaçırılması durumunda banka ödemenin unutulabilmiş olacağını varsayarak mesajla ödemenin yapılmadığını kullanıcısına bildirir. Bu durum ikinci aya da sarkarsa banka bir noter aracılığıyla durumu resmileştirir ve ödemesini yapmayan kişiye bu duruma dair bir ihtarname yollar. Bu durum bir uyarı niteliği taşımaktadır. Her banka tercih etmese de birkaçı bu durumda aracın bağlanmasını talep edebilir. Üçüncü ayın belirlenen tarihine kadar herhangi bir ödeme yapılması talebini içerir. Ancak üçüncü ayın sonunda banka bu sefer de ödeme yapılmazsa kredinin koşullarının yerine getirilmediği nedeniyle verilen kredi miktarının tamamını talep eder. Bu da kişiye gelen bir ihtarname ile talep edilir. Ödemenin yapılmaması koşulunda bu sefer aracın satış yolu açılır.

tasit kredisi odenmesse ne olur 1 - Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?

Taşıt Kredisinin Ödenmemesi Sonucunda Aracın Satılması

Yapılan uyarılar sonucunda kredi sahibi ödemeyi yapmazsa 90 gün sonunda banka durumu avukatlara iletir. İlk olarak yazılı bir uyarıyla borcun ödenmesi ve kendileriyle iletişime geçilmesi talebini ileten avukat bürosu, bir hafta içinde iletişime geçilmezse telefonla arayarak borcu ve masraflarını talep ederler. Tüm aşamalar sonucunda borç ödenmezse araç satılır ve avukat ile taşıt kredisinin borcu araç satış bedelinden düşülür. Eğer artan bir para miktarı olursa aracın sahibine verilir.