Teheccüh namazının vakti yatsı namazından sonra başlar ve sabah imsak vaktine kadar devam edere. Bu iki vakit arasında teheccüd namazınıza kılabilirsiniz. Allah kabul ve makbul eylesin.

Teheccüd Namazı nafile namazlar arasındadır gece namazı olaraktta bilinir. Bir süre uyumanın ardından kılınmasından dolayı teheccd namazı ismini almaktadır. 2’şer rekat halinde 2 rekatta bir selam vererek teheccüd namazını 12 rekata kadar kılabilirsiniz.

Teheccüd namazına başlarken “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” diyerek niyet etmeli ardından ardıdan 2’şer rekatta bir selam vererek sekiz rekata kadar çift rakam olacak şekilde 12 rekata kadar kılabilirsiniz. 8 rekat kılınması tavsiye edilmektedir. İsteyen 12 rekatta kılabileceği belirtilmiştir. Teheccüd namazında rekatlar arasında konuşma yemek yeme gibi davranışlar sergilenmemelidir.

Rekatlarda normal vakit namazlarda okunan süre ve dualarla teheccüd namazını kılabilirsiniz. İlk rekatta teknir aldıktan sonra Subhaneke Fatih ve Zammı süre, ikinci rekatta fatiha ve zammı süre, oturduğumuzda tahiyyat, salli barik ve rabbena duaları ile sağa ve sola selam vermeliyiz.

Teheccüd namazı 4 rekat olarakta kılınabilir fakat faziletli görülen 2 rekatta bir selam vermektir. Eğer 4 rekat kılacaksanız ilk oturşta tahiyyattan sonra salli ve barik’te okunarak ayağa kalkmak gerekir. Gece namazlarını kılarken Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) İsra ve Zümer sürelerini okuduğu belirtilmiştir. Daha uzun veya daha kısa sürelerde okuduğu aktarılmıştır.

Çok faziletli olan gece namazlarımızı olabildiğince arttırmaya gayret gösterelim dünyamız fani bugün varız yarın yokuz Allah hepimizi cehennem ateşinden inşallah korusun.