Ayak tırnağının batmasının birkaç sebebi olabilir. Örneğin, tırnağın yanlış kesilmesi, tırnak kenarlarının daha estetik görünmesi için yuvarlatılması, çok sıkı olan çoraplar özellikle bayanlarda likralı olarak bilinen, ayakları çok sıkan çoraplar yine tırnak batmasına sebep olabilir. Dar kalıplı, sivri burunlu, şık görünüyor diye giyilen fakat ayak sağlığını tehlikeye atan dar ayakkabılar da yine tırnak batmasına neden olur.

Kimi ayaklar ise doğal yapısı gereği tırnak batmasına meğilli olabilir. Kanca tipli tırnaklar, mantar oluşan tırnaklar zaman içerisinde batma gösterebilir. Genellikle futbolcular yaptıkları spor gereği darbe gören tırnaklarında batma görülebilir. Ayağın yere düzgün basmaması da yine tırnak batmasının sebeplerindendir.

Tırnak Mantarı Neden Oluşur

Tırnak mantarı başta bağışıklık sisteminin düzgün çalışmaması ile başgösterir. Buna kan dolaşımı, diyabet, hormonal bozukluklar, dengesiz beslenme vb. durumlar neden olur.

Tırnak mantarı daha çok;

– Bağışıklık sistemini zorlayan ilaçlar,
– Dengesiz beslenme,
– Yaşlılık,
– Dar ayakkabılar,
– Kötü pedikür bakımı,
– Ayak terlemesi gibi sebepler ile başgösterir.

Ülkemizde de sıkça görülen bu problem en çok baş parmak tırnağında ve hemen yanındaki parmak tırnağında kendisini gösterir. Tedavi edilmemesi durumunda diğer tırnaklara da geçebilir. Zamanla doğal renginden uzaklaşarak daha farklı ve cansız bir renge bürünen tırnak kalınlaşır.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir

saglikli tirnak batik tirnak 1 - Tırnak Batması Evde Tedavi Yöntemleri ve Neden Oluşur?

Tırnak batması kanca şeklindeki tırnağın altındaki etin baskı sonucu oluşan yara dokusunun verdiği acıdır. Tedavisinin çeşitli yöntemleri vardır. TIrnağın düz kesilerek batma olan bölgenin yükünün hafifletilmesi, doğru pedikür yapılması, tel sistemii ile tırnak yapısının düzeltilmesi, çok ileri aşamalarda ise tırnağın çekilmesi gerekebilir.

Tüm bunlara rağmen çözüme kavuşulamaması durumunda bir uzman gözetiminde tırnak çekilmesi gerekebilir. Uzman burada tırnak batmasının tam sebebini bulduktan sonra bu yolda bir çözüm üretmesi istenmelidir.

Tedavisi düzgün yapılan batık tırnağın düzelme ihtimali de vardır, illa ki çekilmesi de gerekmeyebilir. Tedavisi düzgün yapılmayan, ya da yanlış çekilen tırnak tekrarlayıp ileri de yeniden çıkan tırnağın tekrar batmasına ve yeniden çekilmesine neden olabilir. Eğer tırnak batmasının sebebi bulunabilirse tedavisi olabildiği gibi yanlış teşhis ve uygulama sonucunda tırnak batması tekrarlaması da mümkündür.