Tırnağın pembe kısmı olarak bilinen yere tırnak yatağı denir. Tırnak yatağının altında oluşan iltihap Tırnak enfeksiyonu olarak adlandırılır.

Tırnak Enfeksiyonu Nedenleri

Tırnak enfeksiyonu birçok nedenlerle oluşabilir. Aileden dolayı, doğal faktörlerden kaynaklanan nedenlerle oluşabilir. Hayvan ısırığı, yabancı cisim teması, bulaşıcı faktörler başlıca Tırnak enfeksiyonu oluşum nedenlerine örnek verilebilir. Bu nedenlere alınan önlemler Tırnak enfeksiyonu oluşumu, gelişimi ve şiddetini otomatikman engeller.

Tırnak Enfeksiyon Tanısı

Tırnak enfeksiyon tanısı yapılması gereken testler ve fiziksel muayenelerle doktor tarafından belirlenir. Bazen fiziksel muayene ile tanı konulması yeterlidir. Fakat çocuklarda Tırnak enfeksiyon tanısı belirlemek yetişkinlere göre daha zordur.

Tırnak enfeksiyonu kimlerde daha çok görülür?

Tırnak enfeksiyonu görülme sıklığı kişiden kişiye değişebilir. Kişisel bakım ve beslenme faktörlerinde yeterli olan kişilerde daha az görülür. Bunlardan yoksun kişilerde görülme sıklık oranı daha fazladır. Tırnak enfeksiyonu yetişkinler ve çocuklarda görülebileceği gibi bebeklerde de görülebilir. Çocuklarda bebeklerde görülen enfeksiyon çocuk uzmanı tarafından belirlenmelidir.

Tırnak Enfeksiyonu Tedavisi

Birçok Tırnak enfeksiyonu tedavileri vardır. Doktordan doktora tedavi farklılık gösterebilir. Laboratuvar test sonuçları ve enfeksiyon şiddetine göre verilen tedavilerle büyük ölçüde düzelme sağlanır. Enfeksiyon şiddetine göre doktor tarafından cerrahi müdahale uygulanabilir ya da ilaç tedavisi ile enfeksiyonda düzelme sağlanır.

Tırnak enfeksiyonu tedavilerinde özellikle sabunlu su ile yıkanması önerilir. Doktor tarafından verilen ilaç tedavisi genellikle belirtilen dozlarda düzenli bir şekilde kullanılır. Verilen ilaç tedavisi tablet veya merhem olabilir.

Tırnak enfeksiyonu uygun tedavi ile tamamen düzelir ve geçer. Tırnak enfeksiyonu tekrarlanabilen bir hastalıktır. Tekrarlandığı takdirde muhakkak doktor tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidir.

Tırnak Enfeksiyonu için Korunma Yolları

Tırnak enfeksiyonun korunma yollarında en önemli etken kişisel ve çevresel temizliktir. Kişi beslenmesine büyük ölçüde dikkat etmelidir. Alkol alınan ve sigara içilen yerlerden uzak durmalıdır. Periyodik aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelidir. Özellikle bayanlarda oje kullanımı güzel görünüm sağlasa da uzun süre tırnakta kaldığında tırnağın hava almasını engelleyeceği için Tırnak enfeksiyonuna sebep olabilir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tıp dilinde Onikomikoz şeklinde isimlendirilir. Ayrıca Dermatoift adlandırılan mantar türlerinin sebep olduğu ayak ve el tırnak enfeksiyonlarıdır. Genellikle enfeksiyon beyaz-sarı şekilde başlayarak kahverengi veya yeşil renge dönmektedir. Tırnak içerisinde yerleşen mantar plağın alt kısmına doğru yayılır ve zamanla kalınlaşır. Tırnak kırılgan olmakla beraber tırnak alt kısımdan kısmen veya tamamı ile ayrılabilir, acı veren bir durum olabilir. Kötü durumlarda mantar enfeksiyonu tırnak kaybına kadar gidebilir.

Mantarlar soyunma dolapları, banyo, spor salonları, yüzme havuzları hamam gibi yerlerde bulunmaktadır.

  • Tırnak mantar enfeksiyonu nasıl tespit edilir?
  1. Renk değişikliği görünüyorsa
  2. Beyazdan sarıya doğru dönmüşse
  3. Beyaz lekeler oluşmuşsa
  4. Tırnak kırılgan ve kalınlaşmaktaysa

yüksek olasılık ile mantar enfeksiyonu bulunabilir.
Onikomikoz ileryen bir hastalıktır. Tedavi edilmezse enfeksiyon yayılmaktadır ve kalıcı tırnak kaybı yaşanabilir.

  • Bulaşıcı mı?

Mantarlar bulaşıcıdır ve bulaşma riski yüksek ortamlar hamam, soyunma odaları, duşlar, havuzlar, tuvaletler cami halıları vb. yerlerdir.

Tırnak mantarının nedenleri?

Tırnak mantarlarına sebep olan mikroorganizmalar çoğunlukla tırnak plağından sızarak tırnak etrafında bulunan yumuşak doku içerisinde yaygınlaşır.
Hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.
Sterilize olmayan tırnak makasları, törpü ve pens kullanılmamalıdır.

Tırnak mantarından korunma

  1. Düzenli ve her gün çorap değiştirilmeli
  2. Çoraplar 60° üzerindeki sıcaklıklarda yıkanmalı
  3. Ayakkabılar düzenli temizlenmeli
  4. Ayak terlememesi için hava alan rahat ayakkabılar seçilmeli

Ayak yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır.