TP-Link markası ile alakalı pek çok konuda sizlere makale hazırlayacağımızı söylemiştik. Hatta bunlardan en çok merak edilen tp-link modem wifi şifre değiştirme ve tp-link modem wifi ismi değiştirme olmuştu. Şimdi ise TP-link modemlerde port açma (port forwarding) işlemleri nasıl yapılacak adım adım resimli olarak anlatacağız. Eğer adımları tek tek takip ederseniz herhangi bir sorun ve hata almadan işlemi tamamlayabilirsiniz.

Port açma ne işe yarar? Örneğin bir kamera kayıt cihazı aldınız bunu modeme bağladınız fakat izlemeniz için port yönlendirme yapmalısınız aksi halde evinizin dışından kameralarınız izleyemezsiniz. Bendeki TP-Link modem modeli TD-W9970(TR) buna göre anlatımlarımı yapacağım diğer modellerinde arayüzleri aynı Türkçe – İngilizce olarak dil farklılık gösterebilir.

tplink modem td w9970 arayuz sifresi - TP-Link Modem Port Açma (Resimli Anlatım)

1. Adım: Modemin arayüzüne girmek için tarayızımızın adres satırına 192.168.1.1 yazalım giriş bilgileri kısmı default olarak kullanıcı adı: admin şifre: admin olarak gelir. (192.168.1.1. açılmazsa 192.168.2.1 deneyiniz)

tplink modem port acma adimlari resimli - TP-Link Modem Port Açma (Resimli Anlatım)

2. Adım:Arayüze giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan Yönlendirme menüsüne tıklayalım. Alt tarafında açılacak sekmelerden Sanal Sunucu seçelim ve sağda açılan sayfadan Yeni Ekle butonuna basalım.

tplink modem port acma adimlari resimli 2 - TP-Link Modem Port Açma (Resimli Anlatım)

3. Adım: Bu adımda anlattıklarımız ve yapacaklarınız çok önemli. Yeni ekle dediğimizde yukarıdaki resimdeki sayfa çıkacak. Burada Arayüz kısmı aynen kalmalı, Servis Portu kısmına hangi portu dışarıya açmak istiyorsanız onu yazmalısınız. (Ben 8000 rastgele yazdım siz hangi port gerekli ise onu yazınız) IP Adresi kısmı hangi ip adresinizi dışarıya açacaksınız buraya onu yazmalısınız. Dahili Port kısmı yine aynı şekilde üst tarafa yazdığınız Servis Portu ile aynı olmalı. Protokol Hepsi seçili kalabilir, Yaygın Servis Portu bölümünde hiçbirşey seçmenize gerek yok. Burasının anlamı standart portları size sunmasıdır.

tplink modem port acma adimlari resimli 3 - TP-Link Modem Port Açma (Resimli Anlatım)

4. Adım: Son olarak kaydet tuşuna basmamızla birlikte artık portumuz dışarıya açılmış olacaktır. Yukarıdaki resimde görüldüğü şekilde işlem kaydedilmiş oldu.

Port yönlendirme işleminde dış ip adresiniz sabit değilse modeminiz her yeniden başlamada ip adresi değişecek ve bu nedenle dışarıdan bağlanamayacaksınız. Ayrıca port açacağınız ip adresininde ipsini cihaz üzerinden manuel tanımlamanız yönlendirmenin daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.