Trafik sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası olmayan aracın trafiğe çıkması yasaktır. Aksi durumda ise cezai işlem uygulanmaktadır. Trafik sigortası olmayan araçların tespit edilmesi kolay bir işlemdir. Herhangi bir trafik kontrolün de aracın sigortası olup olmadığı kolayca anlaşılmaktadır. Eğer aracın sigortası bulunmuyorsa araç trafikten anında men edilerek ceza işlemi uygulanmaktadır. Trafikten men edilen araç trafik şube tarafından çekilerek, trafik şubenin otoparkına götürülmektedir. Bu süreç ise sancılı bir süreçtir. Araç sahibinin aracı geri alabilmesi için yapması gereken birçok şey vardır.

Trafik Sigortası Nedir?

trafik sigortasi - Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Nedir? Aralarında ki Farklar Nelerdir?

Öncelikle araç sahibi mutlaka eksik olan trafik sigortasını yaptırarak trafik şube ekiplerine bu konu hakkında bilgi vermelidir. Sonrasın aracı tekrar trafiğe sokmak yeterli olmayacaktır. Sigortasız araç trafiğe çıktığı için belirlenen ceza ödenmek zorundadır. Aksi takdir de araç kişiye teslim edilmez. Ayrıca çekilen araç trafik şube otoparkını işgal ettiği için aracın kaldığı her gün için de otopark ücreti ödenmek zorunda kalınacaktır. Zorunlu olan bu sigorta çeşidi sadece bireyi değil üçüncü kişileri de koruyan bir sigortadır. Kazanın sebebi göz önüne alınarak kişilere belirlenen miktarda bir hizmet ödemesi yapılmaktadır. Trafik sigortası zorunlu bir uygulama iken kasko sigortası zorunlu değildir. Birbirine karıştırılan kasko ve trafik sigortası arasında ki en büyük fark, trafik sigortası karşıda ki kişileri güvenceye alırken kasko bireyi güvence altına almaktadır.

Kasko Sigortası Nedir?

kasko sigortasi - Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Nedir? Aralarında ki Farklar Nelerdir?

Kasko sigortası ve trafik sigortası sık sık birbiri ile karıştırılmaktadır. Trafik sigortası zorunlu bir sigorta iken kasko ise kişinin isteğine bağlıdır. Birçok farklı şirketin farklı poliçeleri ve teminatları bulunmaktadır. Kasko yaptırırken kişi kendi bütçesini göz önüne alarak istediği kasko çeşidini yaptırabilmektedir. Kasko sigortasının 4 ana teminat çeşidi bulunmaktadır. Bunlar kasko, tam kasko, genişletilmiş kasko ve dar kasko çeşitleridir. Bu türler kişi isteği üzerine belirlenerek seçilmektedir. Kasko sigortası her türlü yanma, çarpma ve çarpılma durumları için geçerlidir. Her türlü kazaya karşı güvence altına alan bu kasko türüne ek teminatlar eklenmesine mümkündür. İsteğe bağlı olarak eklenen bu teminatlar sigorta fiyatına da etki etmektedir.