Trello bireysel veya kurumsal işlerimizi organize ve takip etmemizi sağlayan proje yönetim aracıdır. Yapacağınız işleri, yaptıklarınızı ve hedeflerinizi aynı ekranda görerek işlerimizi organize etmemizi sağlamakta.  Aynı zamanda ekip ile yürütülen projelerde ekip elemanlarına görevler atayabilir, görevler için bir tarih belirtebiliriz. Bu yazımızda trello nedir, nasıl kullanılır konularında hazırladığımız kullanım klavuzunu sizlere sunuyoruz.

Trello’da Ekip Oluşturmak

trello ekip olusturmak - Trello Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Detaylı Resimli Anlatım

Ekip panosu oluşturmak için sol alt taraftan Yeni bir ekip oluştur… yazan bölüme tıklayabilir veya sağ üst köşedeki + işaretine tıklayarak Kişisel Ekip Oluşturun… yazan bölümden bir isim vererek ekibimizi kolaylıkla oluşturabiliriz.

Trello Panolar

trello panolar - Trello Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Detaylı Resimli Anlatım

Trello, Panolar, Listeler ve Kartlar olmak üzere üç başlık üzerinde ilerler.

Panolar, yapılacak işlerin başlığı anlamına gelmekte. Her bir panonun içerisinde projelerimizin detayları ve yapılacaklar listelenmektedir. Panoları oluştururken iki farklı seçenek bulunuyor bunlardan ilki tek kişilik işleriniz için, diğer ise ekip panosu. Gündelik işlerimizi takip etmek için tek kişilik, ekipçe yapılacak işlerimiz için ekip panosu oluşturarak bu panoya dilediğimiz kadar kişiyi ekleyebiliyoruz.

Trello’da Ekip Panosu Oluşturma

trello ekip panosu - Trello Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Detaylı Resimli Anlatım

Oluşturduğumuz ekip altına bir pano oluşturmak için Yeni pano oluştur… yazan bölüme tıklayalım bu panoya bir isim verelim.  Böylelikle Bilgi İşlem Ekibi içerisinde projenin ana başlığını oluşturmuş olacağız.

Trello Listeler

trello listeler - Trello Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Detaylı Resimli Anlatım

Trello’da oluşturduğumuz panonun içerisine listeler ekleyerek yapılacak veya takip edilecek işleri bölümlendirebiliyoruz. Yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere iki adet liste oluşturdum buraya dilediğimiz kadar liste ekleyebiliyoruz. Liste yöntemi ile hangi işin ne durumda olduğunu, ne zaman bitirileceğini ve kimlerin sorumlu olduğunu ilk bakışta gözlemleyebiliriz.

Trello’da Liste Oluşturma

trello liste olusturma - Trello Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Detaylı Resimli Anlatım

Liste oluşturmak için daha önce açtığımız bir panonun içerisine girelim Liste ekle.. yazan bölüme tıklayalım listemize bu projemizle ilgili ana başlıkların bölümlendirmelerini yapalım.

Trello Kartlar

trello kartlar - Trello Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Detaylı Resimli Anlatım

Trello’nun en detaylı bölümü olarak belirtebileceğimiz kartlar listelere ayırdığımız görevlerin alt kırılımlarıdır. Kartlara görevli atayabilir, görseller ekleyebilir, bitirme tarihi ekleyebilir, görevlerde çeşitli maddeler yapılabilir, önem sırasına göre etiketlendirme yapabilir, görevin altına yorum ekleyerek durum hakkında bilgi vererek diğer ekip üyelerini gelişmelerden haberdar edebiliriz.

Trello’da Kart Oluşturma

trello kart olusturma - Trello Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Detaylı Resimli Anlatım

Kart oluşturmak için oluşturduğumuz listenin altında yer alan Kart Ekle.. Bölümüne tıklayarak kart eklemesi yapabiliriz.  Oluşturduğumuz karta yetki vermek için yanında çıkan kalem simgesine tıkladığımızda Etiketler bölümünden önem derecesi için renklendirme yapabiliriz. Üyeleri değiştir kısmından görevi kime vereceğimizi veya kiminle ilgiliyse onu ekleyebiliriz. Bitiş tarihi ise oradaki görevin ne zamana kadar bitirilmesi gerektiğini ayarlayacağımız bölümdür.

Trello Hangi Platformlardan Çalışır

trello calistiran cihazlar - Trello Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Detaylı Resimli Anlatım

Trelloyu kullanmak için bilgisayar üzerine herhangi bir uygulama kurulumu yapılmasına gerek yoktur. İnternet tarayıcısı (Safari-Chrome-Firefox-İnternet Explorer) üzerinden https://trello.com/ linkine girilerek online çalışmaktadır.

Mobil cihazlarda (iPhone – iPad – Android) kullanımı için App Store üzerinden Trello uygulaması ücretsiz indirilebilmektedir.

Ekip, pano ve kartlara üye eklemelerinde kişiye bilgilendirme maili sistem tarafından otomatik gönderilir.