TTNET modem şifre değiştirme işlemi günlük hayatta ihtiyaç duyabildiğimiz işlemlerden biri haline gelmiştir. Her modem kurulum aşamasında bizlere tanımlı bir şifre ile gönderilir. Ancak bu şifre küçük büyük harflerde ve rakamlardan oluştuğu için zihninizde daha rahat hatırlayabileceğiniz şifreler ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Var olan şifrelerinizi unuttuğunuzda veya tekrar değiştirmek istediğinizde aşağıdaki işlemleri yaparak kolay bir şekilde TTNET modem şifre değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sağlayıcı ağlarınıza kötü amaçlı kişilerin ve yazılımların sızmaması ve kullanımı düzenlemek amacıyla şifreniz güvenli olması büyük önem taşımaktadır.

TTNET Modem Şifre Değiştirme

Modem ara yüz sayfasına giriş yaparak modeminizin şifresini değiştirebilirsiniz. Bu sayfaya giriş yapabilmek için kurulum aşamasında sizlere sunulan giriş bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler olmadan arayüze ulaşmanız olanaksızdır. Modeminizin arayüz bilgilerini hiç değiştirmediyseniz büyük olasılıkla modeminizin altında yer alan kısımda orijinal bilgiler yer alacaktır. Türk Telekom yani TTNET kullanıcı iseniz büyük olasılıklı giriş bilgileri şu şekilde olacaktır. Adınız: admin şifreniz: ttnet veya turktelekom olacaktır. Varsayılan modem şifresini kaybettiyseniz yetkililer aracılığıyla şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan ve modeminizin web arayüzüne giriş sağladıktan sonra sayfa üzerinden “Kablosuz” sekmesini açmanız gerekir. Kablosuz bağlantısında tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan “Temel Ayarlar” kısmında modeminizin ismini ve şifresini değiştirebileceğiniz alanla karşı karşıya kalacaksınız. En az 8 karakter içeren bir şifre ile modeminizi isteğiniz doğrultusunda şifreleyebilirsiniz.

Web Arayüzüne Ulaşarak TTNET Modem Şifre Değiştirme

Arama motorunda gerekli işlemleri yaparak TTNET modem şifre değiştirme işlemleri için gerekli olan web arayüz sayfasına ulaşabilirsiniz. Kullandığınız arama motorunun arama kısmındaki bölmeye 192.168.1.1 yazarak aratınız. Bu sayede kullanıcı arayüzüne direkt olarak ulaşacaksınız.

Karşınıza çıkan sayfada kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi üst paragrafta bilgilendirdiğimiz gibi küçük harfler ile, kullanıcı adına admin, şifre bölümüne ise turktelekom yazarak devam edebilirsiniz. Arayüz sayfasından yeni şifre oluşturma ekranını seçtikten sonra oluşturacağınız yeni modem şifresini sol tarafta bulunan kaydet butonuyla aktif hale getirebilirsiniz.

Modeminizin şifresini unuttuysanız ve tamamen sil baştan bir giriş yapmak istiyorsanız modeminizin üstünde yer alan bölmeden resetleme işlemi başlatabilir ve daha sonra arayüz sayfasına girerek istediğiniz şifreyi kullanabilirsiniz.