Günümüzde sıklıkla görülebilen hastalıklardan biri de tüberküloz hastalığıdır. Toplum arasında verem hastalığı olarak da bilinen tüberküloz hastalığı taşıdığı olumsuz riskler nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda mutlak olarak tedavi edilmesi gereken ciddi hastalıklardandır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilen tüberküloz hastalığının günümüzde tedavisi bulunmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sonuçların oluşmasına neden olabilen tüberküloz hastalığı etkilerini gösterdikten sonra iş ve sosyal aktivitelerin ciddi anlamda tahrip olmasına da neden olabilmektedir.

Bazı belirtilerinin de bulunduğu tüberküloz hastalığı hakkında yapılan araştırmalara göre bu tehlikeli hastalığın geçmiş dönemlere göre günümüzde daha fazla görülebilme potansiyeline sahip olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlar hızla değişen çağımızın beraberinde getirdiği bir takım olumsuzlukların tüberküloz hastalığının meydana gelmesinde etkin rol alabildiğinin altını çizmektedirler.

Tüberküloz Hastalığı Nedir?

Tüberküloz hastalığı; mikrobiyel bir hastalık olup mycobacterium tuberculosis adındaki bir mikrobun yol açtığı önemli bir hastalıktır. Mikrobun etkisi sonucunda bağışıklık sistemi ciddi anlamda zayıflayarak bu olumsuz durumun sonucunda ise tüberküloz hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Tüberküloz Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz hastalığının başlıca belirtileri göğüs ağrısı, ateş, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlıktır. Bu belirtilere ek olarak ise şu gibi belirtiler de kendini gösterebilmektedir;

 • Gece terlemeleri
 • Nefes darlığı
 • Kilo kaybı
 • Kuru veya balgamlı öksürük gibi belirtiler de gösterebilmektedir.

Tüberküloz Hastalığı Bulaşıcı Bir Hastalık Mı?

Tüberküloz hastalığı bulaşıcı bir bakteriyel hastalıktır. Ancak tüberküloz hastalığı günlük olarak kullanılan çatal, kaşık veya kıyafetlere temas edilmesi gibi durumlarda bulaşmamaktadır. Tüberküloz hastalığının hastadan diğer kişilere bulaşma yolları öksürme, aksırma ve konuşma yolları ile doğrudan gerçekleşmektedir. Hastanın öksürmesi sonucunda hava boşluğuna dağılan hastalık mikropu çevrede yer alan diğer sağlıklı bireylere solunum yolları sayesinde bulaşmaktadır.

Tüberküloz Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Tüberküloz hastalığının başlıca sebebinin myco bacterium tuberculosis isminde bir mikrobun olduğunu belirtmiştik. Bu sebep dışında ayrıca bazı faktörlerin de tüberküloz hastalığının meydana gelmesinde rol alabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Tüberküloz hastalığına neden olabilen diğer faktörler ise şunlardır;

 • Çevresel faktörler: tozlar, kimyasal atıklar, kirli hava gibi faktörler
 • Zararlı maddeler: sigara, uyuşturucu, alkol gibi ölümcül maddeler
 • Kronik hastalıklar: kalp krizi, böbrek, akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklar

Tüberküloz Hastalığında Risk Altında Bulunanlar Kimlerdir?

Tüberküloz hastalığının nedenleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de tüberküloz hastalığı riski bulunanlar hakkında bilgiler sunalım. Tüberküloz hastalığı riski taşıyanlar ise şunlardır;

 • 0-5 yaş aralığında bulunan çocuklar
 • 65 yaş üzerindeki bireyler
 • Uzun süreli olarak kortizonlu ilaç tedavisi alanlar
 • Kanser hastalığına sahip olanlar
 • Bağışıklık sistemi güçsüz olanlar
 • Kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek gibi önemli kronik hastalıklara sahip olanlar
 • Sosyo-ekonomik düzeyi düşük olanlar
 • Kalabalık ortamlarda yaşamlarını sürdürenler
 • Sigara, akol ve uyuşturucu maddeler kullananlar
 • Yetersiz beslenme alışkanlığına sahip olanlar
 • Kişisel temizliklerine önem vermeyenler

Tüberküloz Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Tüberküloz hastalığının teşhisinde ilk olarak hastanın şikayetleri dikkate alınmaktadır.

Şikayetler hakkında bilgiler alındıktan hemen sonrasında ise ilgili doktor tarafından ilk olarak fiziksel muayene sonrasında akciğer filmleri ve kan tahlilleri gibi hastalığın tam teşhis uygulamalarına başvurulmaktadır.

Teşhis sürecinin hemen sonrasında hasta en az 2 hafta boyunca hastaneye yatırılmaktadır.

Tüberküloz Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Tüberküloz hastalığında hasta hastaneye yatırıldıktan ilk gün içerisinde tedavi sürecine geçilmektedir. İlaç tedavisinin uygulandığı tüberküloz hastalığının tedavisinde genel olarak yalnızca ilaç ve serum tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Minimum 14 günlük hastane yatışından sonra hasta tamamen iyileştirilerek evine taburcu edilmektedir. Ancak hasta bir müddet ev istirahati yaparak ilgili doktorun talimatları doğrultusunda hareket etmek durumundadır.