Türk edebiyatının bu günlere gelmesinde katkısı bulunan önemli yazarlar, ortaya çıkardıkları eserler ile toplumumuzun ve değerlerimizin yapısını yansıttıkları kadar bireyin iç dünyasını ele alan evrensel nitelikte ürünler de ortaya koymuşlardır. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından kimisi hayata gözlerini yummuşken kimisi de yeni bir eser ortaya çıkarmak için emek vermektedir. Hayata gözlerini yuman büyük ustaların isimleri cadde, sokak veya kültür merkezi gibi alanlarda yaşatılmaya çalışılıyor. Türk Edebiyatının En Önemli Yazarları adlı yazımızda, edebiyatımızın şekillenmesini sağlayan yazarlar hakkında bilgiler verilmektedir.

En İyi Türk Yazarlar

Türk edebiyatında kalemi güçlü olan yazarlar oluşturdukları eserler ile edebiyatın bugünlere ulaşmasını sağlamış ve gelişerek devam etmesi için öncülük etmişlerdir. Hikaye ve roman türü başta olmak üzere edebiyatın çeşitli alanlarında eser ortaya çıkaran en iyi Türk yazarlar;

 • Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, daha çok Çukurova’yı anlatan eserleri ile tanınmaktadır. Dönemi yansıtan eserleri insan acılarını, kan davalarını, yok oluşları, çekilen acıları ve işçi sınıfını büyük bir ustalıkla ele alınmıştır. Türk edebiyatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin yolu Yaşar Kemal’in eserlerinden geçmektedir.

İnce Memed, Orta Direk, Binboğalar Efsanesi, Yer Demir Gök Bakır, Demirciler Çarşısı Cinayeti gibi önemli eserleri bulunmaktadır.

 • Oğuz Atay

Edebiyatımıza yeni bir soluk kazandıran Oğuz Atay, kişinin bireysel yaşantısını ve kendi içinde yaşadığı mücadeleyi anlatan önemli eserlere imza atmıştır. İTÜ İnşaat Fakültesi mezunu olan Oğuz Atay, eserlerini ortaya çıkardığı dönemde diğer romanlardan farklı bir anlayış sergilediği için anlaşılmamış ve büyük eleştirilerin odağında olmuştur. Kendisinin ve kitaplarının önemi ne yazık ki hayata gözlerini yumduğunda anlaşılmıştır.

Tehlikeli Oyunlar ve Tutunamayanlar adlı eserler, insanın yaşamını sorgulayan başarılı eserleridir. Türk edebiyatının en önemli yazarları arasında yerini almaktadır.

 • Kemal Tahir

Kemal Tahir, Türk edebiyatına katkı sağlayacak sayısız eser üretmiştir. Marksizm düşüncesini Türk toplumuna uyarlayarak anlatmaya çalışmıştır. İstanbul’daki yaşantısında gazetecilik yapmış olan yazarın, hayatın gerçekliklerini fark etmek için gerekli zamanı olmuştur.

Toplumsal düzen, köy yaşamı, ağalık düzeni, eşkıyalık, kölelik gibi birçok kavramı anlatan ve eleştiren eserleri bulunmaktadır.

Sağırdere, Rahmet Yolları Kesti, Yorgun Savaşçı, Devlet Ana, Kurt Kanunu, Yol Ayrımı gibi eserleri mutlaka okunması gereken kitaplardandır.

 • Orhan Kemal

Orhan Kemal’in en büyük özelliği kendine has yazım tarzını kullanarak insan hayatlarını ele almasıdır. Halkın içinden geldiğini ve halk romanları yazdığı ifade eden yazar, siyaset ile ilgili olmuş ve suçlamalardan kaynaklı olarak baskı görmüştür.

Bereketli Topraklar Üzerinde, Kanlı Topraklar, Eskici ve Oğulları, Hanımın Çiftliği, Devlet Kuşu gibi büyük eserlerin sahibidir.

 • Oktay Rıfat Horozcu

Oktay Rıfat Horozcu, edebiyat dünyasında başlattıkları Garip Akımı ile tanınmaktadır. Paris’te aldığı eğitimi yarım bırakarak Türkiye’ye dönmüş ve avukatlık yapmaya başlamıştır. Roman, tiyatro oyunu ve şiirleri bulunmaktadır.

Garip, Perçemli Sokak, Karga ile Tilki, Güzelleme şiir, Danaburnu, Bay Lear ise romanlarından birkaçıdır.

 • Refik Halit Karay

Türk edebiyatında güçlü mizah anlayışına sahip olan yazarlardandır. Roman alanında birçok eseri bulunmaktadır. Kenar mahallelerde yaşayan orta sınıfın hayatlarını memleket hikayeleri kapsamında ele almıştır.

Roman alanında; İstanbul’un İç Yüzü, Ekmek Elden Su Gölden, Kadınlar Tekkesi, Yeraltında Dünya var, öykü alanında; Memleket Hikayeleri ve Gurbet Hikayeleri adlı eserleri bulunmaktadır.

 • Cemal Süreyya

Türk edebiyatında İkinci Yeni akımının temsilcilerinden biri olan Cemal Süreyya, şiir alanında oluşturduğu eserlerde aşkı ve sevgiyi işlemiştir. Aşk ve sevda konusu için yazılan eserler düşünüldüğünde ilk akla gelen isim Cemal Süreyya’dır.

Üvercinka, Sevda Sözleri ve Beni Öp Sonra Doğur Beni en önemli şiir kitaplarındandır.

 • Tahsin Yücel

Öykü, roman, masal ve deneme türünde birçok eser üreten Tahsin Yücel, Anadolu insanını ele aldığı anlatım şekliyle beğeni toplamış ve ustalık sergilemiştir. Temiz ve düzgün kalemi sayesinde okuyucuların rahatlıkla anlayabileceği eserler oluşturmuştur.

Peygamberin Son Beş Günü adlı romanı, Tartışmalar adlı denemesi, Ben ve Öteki adlı öyküsü önemli eserlerden birkaçıdır.

 • Hasan Ali Yücel

Hasan Ali Yücel donanımlı bir insan olarak çeşitli alanlarda faaliyet göstermiştir. Kültür, eğitim ve siyaset adamı olarak kabul görmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra Milli Eğitim Bakanlığı yapan yazar, bakanlık görevinden sonra çeşitli eserler ortaya çıkarmıştır. Türk edebiyatının en önemli yazarları listesinde mutlaka olması gerekmektedir.

Türk Edebiyatına Toplu Bir Bakış, Goethe Bir Dehanın Romanı ve Türkiye’de Maarif adlı eserleri sadece birkaçıdır.

 • Ahmet Hamdi Tanpınar

Edebiyatımızın önemli şiir, roman ve deneme yazarıdır. Daha sonraki dönemlerde siyasete atılmış olsa da hayatının merkezinde yazarlık yer almıştır. Ölümünden sonra dahi hazırladığı birçok eser yayınlanarak Türk edebiyatına sunulmuştur.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Huzur ve Sahnenin Dışındakiler önemli romanlarıdır. Beş Şehir adlı denemesi ise döneminde büyük ilgi uyandırmıştır.

 • Aziz Nesin

Aziz Nesin, Türk edebiyatında tiyatro, kısa öykü ve şiir alanlarında pek çok eser ortaya çıkarmıştır. UNESCO verilerine göre Türk edebiyatından diğer yabancı dillere çevrilen popüler yazarlar arasında yer almaktadır. Eserlerindeki mizah anlayışı onun en güçlü kalemidir.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz ve Zübük romanları, Sosyalizm Geliyor Savulun, 70 Yaşım Merhaba, Bay Düdük öyküleri ve Bir Sürgünün Hatıraları anı türündeki önemli eserlerdendir. Bunlara ek olarak birçok eseri bulunmaktadır.

 • Oktay Akbal

Oktay Akbal, Milli Eğitim Bakanlığı’nda tercümanlık bürosunda çalışmış ve kendisini gazetecilik alanında geliştirmiştir. Çevirileri ve öyküleri gazete gibi yayın organlarında yayınlanarak beğeni toplamıştır. Daha sonraki süreçte yazdığı öyküleri, Türk edebiyatında büyük ses getirmiştir. Oktay Akbal, hayal dünyasındaki yansımaları büyük bir ustalıkla öykülere aktarmaya başarmıştır.

Önce Ekmekler Bozuldu, Aşksız İnsanlar, Suçumuz İnsan Olmak adlı eserleri hem ülkemizde hem de evrensel ölçekte değer görmüştür.

 • Nazım Hikmet

Serbest nazımın ülkemizdeki ilk uygulayıcısı olarak adını duyuran Nazım Hikmet, çağdaş Türk şiirinin oluşmasında büyük katkılar sunmuştur. Eserleri ve siyasi düşünceleri ile evrensel bir üne ulaşmıştır. Dünya genelinde 20.yüzyılın en iyi şairleri arasında gösterilmektedir.

Sesini Kaybeden Şehir, Portreler, Taranta Babu’ya Mektuplar, 835 Satır gibi şiir kitapları bulunmaktadır.

Türk Edebiyatının En Önemli Yazarları adlı yazımızda, edebiyatımıza katkı sağlamış yazarlardan bir kısmına yer verdik. Adı yazılı olmayan daha nice yazarlarımız vardır. Edebiyatımızın başarısı ve bugünlere kadar gelişerek ilerlemesi, yazarlarımızın emek ve mücadeleleri ile gerçekleşmiştir.