Turkcell’in 2013 yılında çıkardığı T40 akıllı telefonu döneminde oldukça popülerdi. 1 GB RAM ve 4 çekirdek işlemciye sahip olan bu telefon günümüzde ise birçok uygulamada kasmaya başladı durum bu olunca kullanıcılarda root atarak Turkcell T40 hızlanır mı sorusuna cevap arıyor.

Turkcell T40 cep telefonuna root atmak için yapılması gerekenleri bu yazımızda resimli olarak anlatmaya çalıştık ayrıca root yaptınız ve sonrasında vazgeçtiniz root nasıl geri alınır bu konuda da sizleri bilgilendirdik.

T40’ı root yapmadan önce şu iki makaleyi okumanızda fayda var:

Android Root Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kingo Root Nedir? Nasıl Kullanılır?

DİKKAT: ROOT Yapma İşlemi Turkcell T40 Telefonu Sıfırlamıyor Fakat Siz Her Hangi Bir Olumsuz Duruma Karşı Mutlaka Yedek Alınız.

Turkcell T40 Root Atma

1. Adım: Root yapma programını BURADAKİ linkten bilgisayarınıza indiriniz. Ardından indirdiğiniz programı Next Next diyerek kurunuz ve çalıştırınız.

2. Adım: T40’ı rootlamak için geliştirci modu ve USB Hata Ayıklama Modu’nu aktif etmelisiniz. Genelde tüm Android telefonlarda Ayarlar>Cihaz Hakkında>Yazılım Bilgisi içinde yer alan Yapım Numarası üzerine 5 kez tıkladığınızda geliştirici modu aktif olmakta.

usb hata ayiklama modu nasil acilir - Kingo Root Nedir? Kurulum, Kullanımı ve Root Silme + İndirme Linki

3. Adım: Ardından Ayarlar menüsünün en altına Geliştirici Seçenekleri menüsü gelecektir buraya girelim ve USB Hata ayıklamayı aktifleştirelim.

TURKCELL T40 Root Yapma Kolay Yoldan - Turkcell T40 Root Yapma - Kingo Root ile

4. Adım: Turkcell T40 telefonunuzun USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın ve Kingo Root programını çalıştırın. Program USB’den telefonunuzun modeli numarasını algılayacaktır. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi ZTE TURKCELL T40 olarak modeli tanıdı.

TURKCELL T40 Root Yapma Kolay Yoldan 2 - Turkcell T40 Root Yapma - Kingo Root ile

5. Adım: Bu son adımda ise yine yukarıda ki resimde olduğu gibi ROOT tuşuna basalım programın işlemleri bitirmesinin ardından cihaz rootlanmış olacaktır ve ekrana ROOT SUCCEED yazısı gelecektir.

Root işlemi sonrasında yapmanız gereken ilk iş cihazınızda fabrikasyon olarak gelen uygulamalarını kaldırmak. Mesela ben Turkcell’in içinde sunduğu bazı uygulamaları kaldırdım (Depo – Rehber Yedekleme gibi), yine Google’ın kullanmadığım programlarını kaldırdım gerçekten gözle görülür bir hızlanma sağladı.

Root sonrası sizlerde sistem uygulamalarını kaldırmak istiyorsanız Play Store üzerinden System App Remover (root needed) uygulamasını T40’a indirebilirsiniz. Hesap makinasından internet tarayıcısına, youtube’dan, play store’a, duvar kağıtları, el feneri, galeri, gmail, dosya yöneticisi ve video oynatıcıya kadar pekçok şeyi kaldırıp telefonu temizleyip daha da hızlandırmanız mümkün. Tabi hangileri gerekli buna siz karar vermelisiniz.

Turkcell T40 Root Kaldırma

Root yaptınız fakat sonrasında telefonu rootlu kullanmaktan vazgeçtiniz bu durumda yapmanız gereken tekrar Kingo Root programını çalıştırıp Remote Root butonuna basmak böylelikle kolayca root işlemini iptal etmiş olursunuz.

Root iptal etme kaldirma turkcell t40 - Turkcell T40 Root Yapma - Kingo Root ile

Root iptal etme kaldirma turkcell t40 3 - Turkcell T40 Root Yapma - Kingo Root ile