Tuzun Vücudumuza Zararları Tuz vücudun ana ihtiyaçlarından biri olmakla birlikte aşırı kullanımı hipertansiyondan böbrek rahatsızlığına kadar farklı hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Aşırı tuz kullanımı en çok kalp hastalıklarının oluşmasına neden olacağı gibi sizde yemeğin tadına bakmadan tuzluyorsanız, cips ve çekirdeği fazla tüketiyor iseniz risk altındasınız demektir. Kan basıncını yükselterek birçok rahatsızlığa davetiye çıkartmanızı sağlayan aşırı tuz tüketimi özellikle kalp krizi riskini arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kroner kalp hastalarının ve felçlilerin %50′den büyük bir kısmının yüksek kan basıncından dolayı bu rahatsızlıklara yakalandıkları saptanmıştır. Yüksek kan basıncı yüzyılın salgın olarak kabul edilmekle birlikte en sık görülen ölüm nedenlerinden de biridir. Kalp damar sağlığını riske eden aşırı tuz kullanımı böbrek rahatsızlıklarının görülmesinde tetikleyici etken olarak kabul edilmektedir.

Dünyanın en çok tuz tüketen ülkesi olan ülkemizde normalde alınması gereken tuz miktarından iki kat alındığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Diyetlerde tavsiye edilen tuzun azaltılmasına yediğimiz tüm yiyeceklerde dikkat etmemiz çok önemli olmakla birlikte sebebi fazla tuzun vücudumuzda su tutulmasına neden olmasıdır. Tuz vücutta fazla tutulan su ile fazla kilolu gözükmenizi sağlayacağı gibi aynı zamanda iştah açıcı özelliği sizin perhizi bozmanıza sebep olacaktır. Aşırı tuz tüketimi idrarda kalsiyum atılımını hızlandıracağından kemik erimesi veya kırılması gibi olaylarla karşılaşmanızı sağlayabilir. Gebelikte fazla tuz tüketimi vücutta ödem oluşmasına neden olduğundan hamile kadınların sıkıntılar yaşamasına neden olabileceği gibi ağır vakalarda 6 aydan sonra bebeğin sağlığı bozulabileceğinden erken doğum gerçekleşebilir. İnsan vücudunun tuz ihtiyacı günlük olarak yaklaşık 2,5-3 gram yani bir 1/4 çay kaşığı kadar olmakla birlikte fazla kullanım yukarıda bahsetmiş olduğumuz olumsuzlukların yaşanmasını sağlayacaktır.

Tuzu azaltmak için yapmanız gerekenler arasında ilk etapta yemeklerin içine tuz yerine dereotu, rezene, kekik, nane, fesleğen, limon, sirke konularak lezzet verilmeye çalışılabilir. Tuzluk deliğinin küçük olması bu yolda yapılması gerekenler arasında yer almakla birlikte yemeklerin tuzsuz yapılması ve sofrada az tuz eklenmesi de izlenebilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Konserve, hazır çorba, salam, salamura zeytin veya turşu gibi yiyecekler de tuz içeriği fazla olduğundan bu besinlerden mümkün olduğunca uzak durulmaya çalışılmalıdır. Meyve ve sebze tüketimini mümkün olduğunca fazla yapmanız aynı zamanda bol su içmeniz tuzun vücudunuza vermiş olduğu zararları bir nebze olsun azaltmakta faydalı olabilir.