Günümüzde insanların bulundukları yerden başka yerlere hızlı ve daha kolay bir şekilde seyahat etmesini sağlayan uçak zaman içinde nasıl oldu da günümüzdeki haline ulaştı. İlk uçak icadından itibaren nasıl bir değişim gösterdi? Her şey insanoğlunun kanatlı hayvanlara özenmesiyle mi başladı acaba? Evet, tam olarak da böyle oldu, kuş gibi uçma isteği, bulutlara çıkma isteği günümüz uçaklarının oluşmasını sağladı.

Bir Hayaldi Gerçek Oldu

1900 yıllarında Wright kardeşlerin hayali olan uçma isteği sonucunda günümüz uçaklarının ilk temelleri atılmış oldu. Kütüphanede bir kitap bulan kardeşler, motorsuz uçurtma ile insanoğlunun kanatlanabileceğine dair bir hayale kapıldılar ve bu hayalin üzerine giderek kanatları oluşturdular.

dunyanin ilk ucagi - Uçak Nasıl İcat Edildi? İlk Kim Buldu

Bisikletten Uçağa Dönüşen Bir Serüven

Asıl meslekleri bisiklet tamirciliği olan bu iki kardeş, büyük bir uçurtma yaptılar. Tabi tek başına uçmak için yeterli olmayan bu uçurtmaya 1903 yılında motor takarak, ilk uçağın prototipini oluşturdular. İlk uçak tüm aksiliklere rağmen 12 saniye boyunca havada durmayı başarabilmiştir. Bugün için bu ufak bir olay olsa da insanoğlunun 12 saniye havada kalabilmesini sağlayan bir uçurtma o zamanlar için bir icadın temelini oluşturuyordu.

Soğuk Havada Uçuş Denemeleri

İlk uçuş denemesi için bu iki kardeş soğuk hava şartlarına rağmen uçağın üzerine yük binmemesi için oldukça ince giyinmişler ve palto bile giymeden ilk uçuşlarını dondurucu soğukta 12 saniye olarak tarihe geçirmeyi başarmışlardır. Wright kardeşlerin yaptığı bu uçağın konsepti. Bugün dahi modern uçaklarda kullanılmaktadır. Wright kardeşler uçağın “kanat” sayesinde havada tutunabileceğini çözmüşlerdir. Kanatlar hala uçaklar için olmazsa olmazlar arasındadır.

Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar