Uçaklar, modern dünyanın en güvenli ulaşım araçlarından bir tanesidir. Yaşamı kolaylaştırır ve uzun yolculukları daha kısa seviyelere düşürür. Üstelik diğer ulaşımlara göre güvenlidir. İnsanlar bu devasa araçlarda seyahat ettiklerinde uçağın ne kadar yakıt harcadığını ve deposunun ne kadar yakıt aldığını sorgular. Uçak Ne Kadar Yakıt Harcar? Adlı yazımızda, devasa araçların tükettiği yakıtlar hakkında birçok bilgi sizlere sunulmaktadır.

Yolcu Uçakları Ne Kadar Yakıt Harcar?

Yolcu uçakları binlerce tonluk ağırlığa sahip olduğu için büyük miktarda güce ihtiyaç duyarlar. Uçak yakıtı, bu gücün sağlanması için kullanılır. Uçağın ağırlığı arttıkça yakıt ihtiyacı da artar. Uçağın depo büyüklüğünü etkileyen iki temel sebepten biri ağırlıktır. Diğeri ise uçağın menzilidir. Uçak ne kadar süre havada kalacak ise deposu da buna göre şekillendirilmiştir. Örnek olarak;

  • Boeing 737 – 400 yolcu kapasiteli uçak

Boeing 737 yolcu uçağının yakıt deposunun kapasitesi 26,170 litredir. Kısa mesafeli uçuşlar gerçekleştirmek için üretilmiştir.

  • Boeing 747 – 400 yolcu kapasiteli uçak

Boeing 747 yolcu uçağının yakıt deposunun kapasitesi 216,840 litredir. Uzun mesafeli uçuşlar gerçekleştirmek için üretilmiştir ve Jumbo jet olarak adlandırılır.

Uçaklardaki yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktör motorlardır. Her uçaktaki motor sayısı ve motorun gücü farklıdır. Örnek olarak;

  • Boeing 737 – 400 yolcu kapasiteli uçak

Boeing 737 yolcu uçağında 2 adet motor bulunur ve bu motorlar uçağın yükünü paylaşarak dengeli bir uçuşun gerçekleştirilmesini sağlar. Boeing 737, uçağın yolculuk sırasındaki yakıt ihtiyacı saniyede 1,2 litredir.

  • Boeing 747 – 400 yolcu kapasiteli uçak

Boeing 747 yolcu uçağında 4 adet motor bulunur. Uçağın yolculuk sırasındaki yakıt ihtiyacı saniyede 4 litredir. Kalkıştan sonra hiç durmadan 13 bin kilometre uzağa seyahat etmesi mümkündür. 13 bin kilometrede harcanan yakıt miktarı 150 bin litreyi bulmaktadır.

Uçak korkusu olan kişiler yolculuktan vazgeçmek için “Havada benzini biterse ne olacak?” gibi sorular yöneltmektedir. Şirketler, böyle durumlar için önlemleri en üst seviyeye çıkarmaktadır. Hava şartlarından veya diğer sebeplerden dolayı iniş yapamayan uçaklar için önlemler alınmıştır. Yakıt miktarı uçuşta kullanılacak olan seviyeden çok daha fazladır. Ayrıca, acil yakıt ihtiyacı olan uçaklara tanker uçaklar sayesinde yakıt takviyesi yapılabilmektedir.