Her üniversitede olan birbirinden farklı ve ilginç öğrenci tipleri vardır. Belki aralarında bir tanıdığınız bile olabilir. Hocaların sevdiği veya nefret ettiği öğrenciler ve davranışları neymiş konumuza bakalım.

Üniversitede Kral Öğretmendir.

Üniversite hocaları pek de lise ve ilköğretim hocalarına benzemez. Üniversite hocalarının bir lafı vardır “ burada kral da vezirde hocadır” diye. Hocanızla aranızda bir sorun olduğunda lisedeki gibi müdüre gidemezsiniz. Her türlü sorunu dersin hocası ile çözmek zorundasınız.  O yüzden hocalarla aranızın iyi olması bütün öğrencilik hayatınızda size pozitif olarak dönecektir. Üniversite hocaları genellikle bilgili ve sıcak kanlıdır. Oldukça olgundur. Yani bir hoca kolayca size kızmaz fakat bazı konularda tabiki dikkat etmek gerekir.

Üniversite Hocaların Sevmediği Öğrenci Tipi

Öğretmenlerle aranızın iyi tumanız konusunda sizi uyarmıştık. Peki ne yaparsanız hocanızı sinirlendirebilirsiniz veya kendinizden soğutabilirsiniz.

İşte üniversitede yapmamız gereken haraketler.
Eğer derse geç kaldıysanız iki seçeceğiniz var. Ya geldiğiniz an devam etmekte olan derse gireceksiniz yada bekleyip mola sonrası derse girecekseniz. Biz dersi bölmemenizi öneririz. Fakat blok ders veya tek ders olabilir ve tek çareniz derse girmekse eğer dikkat etmeniz gereken noktalar var. Kapıyı mutlaka çalın. Hatta her ihtimale karşı iki kere çalın. Üniversite hocalarının en sevmediği şeylerden biri kapı çalmadan sınıfa girmektir. Öyle bir hata yaparsanız geçmiş olsun. Bütün üniversite öğrencilik hayatınızda o dersi geçmeye çalışırsınız. Üniversite öğretmenleri saygıya önem verir. Hocanızla konuşurken elinizi cebinize komaktan kaçının. Saygısızlık olarak görebilir. Yapmacık tavırlardan ve sevimlilikten nefret ederler. O yüzden kendiniz olun ve saygı gösterin.

Sıkboğaz etmeyin. Dersi muhabbete çevirip gereksiz uzatmaya çalışmayın. Hocanıza sınavla ilgili sorular sormayın. Hocanızla inatlaşmayın bazı şeyleri söylemenize gerek yok.

Öğrencilerin Sevmediği Öğrenci Tipleri

Bu konu aslında oldukça basit. Siz kimi sevmiyorsanız onun karakter özelliklerini düşünün. Genel olarak öğrenciler üniversitede siyasete bulaşan insanları pek sevmez. Özellikle “dünyanın merkezinde ben varım” düşünceli arkadaşların hiç sansı yoktur. Samimi ve mütevazi olmak sizi herkesten ayıracaktır.  Üniversite özgürlük olarak bilinir. Hayatınızla ilgili her seçimi yapmakta özgürsünüz. Yaptığınız seçimlerin sonuçlarına katlanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Üniversitede öğrenci olmak düşündüğünüz gibi kolay olmayabilir. Kendinizi hazırlayın.