Güneş sistemi içerisinde yer alan gezegenlerden biri olan Uranüs gezegeni, 1781 yılında gökbilimci olan William Herschel tarafından keşfedilmiştir. İlk keşfedildiğinde kuyruklu yıldız olduğu düşünülen Uranüs, teleskopla görüntülen ilk gezegendir. Mavi ve yeşil renklere sahip bir gezegen olan Uranüs gezegeni, güneşten çok uzak olan bir gezegen olup, günümüzde güneşten uzak 7.gezegen olarak bilinmektedir ve bu gezegenin yörüngesini tamamlaması 84 yıl sürmektedir. Uranüs’ün güneşe uzaklığı 2.842.400.000 kilometredir ve dünyamızdan yaklaşık 64 kat büyüktür. Güneşten uzaklığı nedeniyle buzdan oluşan dev bir gezegendir.

Uranüs Gezegeninde Günler ve Mevsimler:

Yörüngesi dünya gezegeninin tersi yönündedir ve Uranüs gezegeninde 1 gün, 17 saat 14 dakika sürmektedir. Yörünge düzlemi ile dönme ekseni birbirine nerdeyse paralel konumdadır. Kendi etrafında yuvarlanan bir harekete sahiptir ve bu anomali hareketi nedeniyle mevsimlerin her biri yıl dünya yılı ile 21 yıl sürmektedir. Hareketi dönen bir tekerlek gibidir.

Uranüs Gezegeninin Çevresindeki Halka Sayısı

13 halkası olan Uranüs’ün, halkaları iç halka ve dış halka şeklindedir. Halkaları yapı itibariyle toz, birikinti, kaya parçaları ve daha büyük ebatlardaki nesnelerden oluşmaktadır. İç bölgelerinde ise ince halkalarının olduğu tespit edilmiştir. Halkalarından en içteki halkasını çapı 76000 km, en dış halkasının çapı ise 196000 km’dir.

Uranüs Gezegeninin Hava Durumu ve Yağışlar

Bilinen gezegenlerden birkaç tanesinde farklı yağış türleri görülmektedir. Örneğin dünyamızda yağışlar su ve sıvının katı formlarında yağdırılmakta iken, Venüs gezegeninde asit yağmurları yağmaktadır. Uranüs’te ise çok ilginçtir. Yapılan çalışmalarda Uranüs’e elmas yağdığı ve 2017’de yapılan bir çalışmada minik elmas formlarına rastlanıldığını ifade ettiler. Bu mink elmaslar bilim dünyasında nanodiamondlar denmektedir ve nanodiamondların Neptün gezegenine de yağdığı düşünülmektedir.

Uranüs Gezegeninin Atmosfer Özellikleri ve Atmosfer Sıcaklığı

Güneşten yaklaşık 2,9 milyar kilometre uzaklıkta olan Uranüs gezegeni en soğuk gezegenlerden biridir ve atmosfer sıcaklığı -371,2 F yani -224 santigrat derecedir. Neptün gezegeni ise güneşten 4,5 milyar kilometre uzaklıkta lup, Uranüs’le soğuk konusunda yarışan bir gezegen olma özelliğine sahiptir. Gerçek bir yüzeyi bulunmamakta ve yüzeyi dönen sıvılardan ibarettir. Termosfer, stratosfer ve troposfer’den ibaret 3 katmanlı bir atmosferi bulunmaktadır.

Uranüs Gezegeninin Rengi

Uranüs gezegenin atmosferi yoğun helyum gazı, metan gazı hidrojen gazı ve ser miktarlarda su ve amonyak bulunur. Metan gazı yüzünden mavi-yeşil bir görünüme sahiptir. Metan gazı güneşten gelen kırmız renk tonunu absorbe ettiğinden gezegenin mavi ve yeşil bir görünüme sahip olmasını sağlar. Buzdan ibaret elementlerden, donmuş amonyak, su buzu ve metandan oluşan bir çekirdeğe sahiptir. 

Uranüs Gezegeninin Manyetik Alanı

Uranüs gezegeninin dönme ekseni ile manyetik ekseni arasındaki açısal fark büyüktür ve bu açı 59 derecedir. Kompleks bir manyetik alana sahiptir. Manyetik alanını anlamak için dünya ile kıyaslandığında, dünyanın Kuzey Kutup ve Güney Kutup olmak üzere dipol alana sahip 2 kutbu bulunmaktadır. Uranüs’ün ise 4 farklı kutbu olan ve bir dipol bileşeni olan başka bir parçası bulunduğundan her yerinde farklı kompleks bir manyetik alanı bulunmaktadır. Dünyanın kutupları ile Uranüs’ ün kutupları karşılaştırılırsa, Uranüs gezegenin güney kutbundaki manyetik alan dünyanın güney kutbuna kıyasla 1/3 (üçte bir) oranındadır. Ancak Uranüs’ün kuzey kutbunun manyetik alanı dünyanın güney kutbundaki manyetik alanının gücü yaklaşık 4 katı büyüklüğündedir.

Uranüs Gezegeninin Uydu Sayısı

Uranüs gezegeni birçok farklı özelliğe sahiptir. Uranüs gezegeninin 27 uydusu bulunmaktadır. Uydularından isimleri ise Umbriel, Ariel, Titania, Oberon, Miranda, Sycorax, Puck, Portia, Juliet, Belinda, Cressida, Caliban, Rosalind, Desdemona, Bianca, Prospero, Setebos, Ophelia, Cordelia, Stephano, Perdita, Mab, Francisco, Margaret,  Ferdinand, Cupid ve Trinculo’dır. 

Uranüs Gezegeninde Rüzgâr oluşumu ve Rüzgârın Hızı

Güneş sisteminde yer alan gezegenlerden biri olan Satürn’de rüzgâr hızı saatte 1800 kilometre iken, Uranüs gezegeninde ise rüzgâr hızı saniyede 250 metreden 900 kilometreye kadar rüzgârın hızı değişmektedir. Bu özelliği ile güneş sistemindeki en sert rüzgârların yaşandığı ikinci gezgen konumundadır.

Uranüs Gezegenin Diğer Özellikleri

Mevsimlerin durumu, yörüngesi, manyetik alanı, yağışlar, atmosferi gibi birçok konuda ilginç bilgiler bulunmaktadır. Uranüs gezegeninin kokusu; gezegenin hidrojen ve sülfür bileşiminden oluşan atmosferinden yumurta kokusuna sahip olduğu bilinmektedir. Dünya 23 derecelik eğik eksene sahip iken, Uranüs gezegeninin eğik ekseni 98 derecedir. Kütle olarak dünyanın yaklaşık 15 katı (86.810.300.000.000 kilogram) büyüklüğünde kütleye sahip ve hacmi ize dünyanın hacminin 64 kat büyüklüğündedir. Havanın açık ve berrak olduğu havalarda Uranüs çıplak gözle görülebilir. Sıcaklık farkı bulunmayan Uranüs gezegeninde, kutupları ile ekvator arasında sıcaklık farkı yoktur. Ekvator çapı 51118 kilometre ve ekvatoral çevresi 159354 kilometredir. Kutup çapı 49946 kilometre, yörünge hızı 6,8 km/s (kilometre/saniye), yerçekiminin etkisinden kurtulmak için gereken hız ise 21,3 km/s’dir. -197 derece yüzey sıcaklığına sahiptir. Dünya yılı ile Uranüs’ün bir gecesi 42 yıldır ve gündüzü de 42 yıldır.