Güneş sistemindeki 7. gezegen olan Uranüs, güneş sistemindeki en soğuk atmosfere sahiptir. Neptün’ün keşfedildiği yıl olan 13 Mart 1781 yılında Sir William Herschel tarafından keşfedilen Uranüs, Satürn ve Jüpiter’den biraz farklı bir kategoride buz devi olarak bilinir. Her iki gezegende gaz yerine buzdan oluşan soğuk atmosfere sahiptir.

Uranüs gezegeni ağırlıklı olarak hidrojen, helyum ve metandan oluşur. Çoğu katmanında daha hafif gazlar yer alır. Uranüs’teki soğuk, yoğun gaz bulutları olan yerde -153 (eksi 153) derece yi bulurken, güneş sistemine en uzak olan bölümünde ise -224 (eksi 224) derecedir ve bu nedenle uranüste yaşamak kesinlikle imkansızdır. Japon Araştırmacı Yuya Ishizawa yaptığı araştırmalarda uranüsün havasının güneşten değil gezegenin içinden geldiğini belirtmiştir. Uranüs’te 1 yıl dünyada 84 yıl anlamına geliyor bu nedenle her mevsim 21 yıl sürüyor bundan dolayı gezgenin güneş sistemine zıt tarafı neredeyse 40 yıl boyunca güneş ışığı görmediğinden en soğuk gezegen ünvanını koruyor.

uranus fotografi - Uranüs Neden En Soğuk Gezegendir ?

Gezegenin iç sıcaklığıda diğer gezegenlere nazaran daha düşük ve bunun nedeni diğer gezegenlerin çekirdeğinde gaz bulunurken uranüste kayalık bir çekirdek bulunuyor. Bu çekirdek + 4.727 derece fakat diğer gezegenlerinkiyle karşılaştırdığımızda örneğin Jüpiter + 24.000 derece buda Uranüs’ün neden çok soğuk bir gezegen olduğunun bir diğer açıklaması.

Uranüs Hakkında Diğer Bilgiler;

Uranüs her 17 saat 14 dakikada kendi eksinde döner. Gezegen Dünya’nın ve diğer pek çok gezegenin dönme biçiminin tersine geriye doğru olarak dönmektedir. Güneş etrafında dönüşünü 84 yılda tamamlar bu nedenle gezegende 42 yıl gün ışığı aynı doğrultuda vardır diğer kalan tarafı ise karanlıktır. 11 iç ve 2 dış halkası bulunan Uranüs’e 1977 yılında Nasa tarafından Voyager 2 uzay aracı gönderildi görevi Neptün ve Uranüs’ü fotoğraflamaktı. 1986 yılında uzay aracı uranüsün 81.500 km yakınından geçerek gezegendeki ayların ve halkaların ilk yakın çekim görüntülerini aldı.

Düzeltme: Space.com’da Uranüs atmosferi  -218 derece, Nasa.gov üzerinde -224 derece olarak belirtilmiştir. Bu nedenle daha doğru ve güvenilir kaynak olduğundan dolayı yazıda nasa.gov’dan alınan değere yer verilmiştir.