Uranüs Neden En Soğuk Gezegendir ?

Güneş sistemindeki 7. gezegen olan Uranüs, güneş sistemindeki en soğuk atmosfere sahiptir. Neptün’ün keşfedildiği yıl olan 13 Mart 1781 yılında Sir William Herschel tarafından keşfedilen Uranüs, Satürn ve Jüpiter’den biraz farklı bir kategoride buz devi olarak bilinir. Her iki gezegende gaz yerine buzdan oluşan soğuk atmosfere sahiptir.

Uranüs gezegeni ağırlıklı olarak hidrojen, helyum ve metandan oluşur. Çoğu katmanında daha hafif gazlar yer alır. Uranüs’teki soğuk, yoğun gaz bulutları olan yerde -153 (eksi 153) derece yi bulurken, güneş sistemine en uzak olan bölümünde ise -224 (eksi 224) derecedir ve bu nedenle uranüste yaşamak kesinlikle imkansızdır. Japon Araştırmacı Yuya Ishizawa yaptığı araştırmalarda uranüsün havasının güneşten değil gezegenin içinden geldiğini belirtmiştir. Uranüs’te 1 yıl dünyada 84 yıl anlamına geliyor bu nedenle her mevsim 21 yıl sürüyor bundan dolayı gezgenin güneş sistemine zıt tarafı neredeyse 40 yıl boyunca güneş ışığı görmediğinden en soğuk gezegen ünvanını koruyor.

uranus fotografi - Uranüs Neden En Soğuk Gezegendir ?

Gezegenin iç sıcaklığıda diğer gezegenlere nazaran daha düşük ve bunun nedeni diğer gezegenlerin çekirdeğinde gaz bulunurken uranüste kayalık bir çekirdek bulunuyor. Bu çekirdek + 4.727 derece fakat diğer gezegenlerinkiyle karşılaştırdığımızda örneğin Jüpiter + 24.000 derece buda Uranüs’ün neden çok soğuk bir gezegen olduğunun bir diğer açıklaması.

Uranüs Hakkında Diğer Bilgiler;

Uranüs her 17 saat 14 dakikada kendi eksinde döner. Gezegen Dünya’nın ve diğer pek çok gezegenin dönme biçiminin tersine geriye doğru olarak dönmektedir. Güneş etrafında dönüşünü 84 yılda tamamlar bu nedenle gezegende 42 yıl gün ışığı aynı doğrultuda vardır diğer kalan tarafı ise karanlıktır. 11 iç ve 2 dış halkası bulunan Uranüs’e 1977 yılında Nasa tarafından Voyager 2 uzay aracı gönderildi görevi Neptün ve Uranüs’ü fotoğraflamaktı. 1986 yılında uzay aracı uranüsün 81.500 km yakınından geçerek gezegendeki ayların ve halkaların ilk yakın çekim görüntülerini aldı.

Düzeltme: Space.com’da Uranüs atmosferi  -218 derece, Nasa.gov üzerinde -224 derece olarak belirtilmiştir. Bu nedenle daha doğru ve güvenilir kaynak olduğundan dolayı yazıda nasa.gov’dan alınan değere yer verilmiştir.

Bunları da beğenebilirsin
15 Yorumlar
 1. Pınar diyor

  ödevde kullanmak için oldukça iyi olmuş öğretmen kendim araştırıp yazdım sandı soğuk olmasının nedenini tam anlayamasamda en azından kaç derece olduğunu öğrendik. özellikle keşfi ve isim karmaşası yaşanması Uranüs için ilginç bir durum.

 2. ibrahim halil diyor

  Uranüs gibi soğuk olan bir çok gezegen var aslında ama bu açıklama yeterli olmuş en soğuk olduğuna göre yaşam da yoktur herhalde burada yazı çok güzel teşekkürler

 3. Teyin diyor

  Soğuk olmasının en büyük nedeni güneşin ettrafındaki dönüşünü 84 yılda tamamlaması bence bundan dolayı 84 ü ikiye bölersek 42 yıl güneş oluyor anlamına gelir diğer tarafıda 42 yıl soğuk.

 4. Mine diyor

  uranüsle ilgili yapmam gereken ödevde çok işime yaradı yazan kimse eline sağlık gezegenler hakkında böyle kaliteli yazılar bulmak gerçekten zor birçok site sallamışta sallamış imza kuralı desen yok

  1. ISMAIL diyor

   Güzel yorumunuz için teşekkürler elimizden geldiğince gezegenler uranüs, neptün, mars hakkında çok daha detaylı yazılar yayınlayacağız.

 5. Enis diyor

  Dünyanın 84 yılı Uranüs’ün 1 yılına tekabül etmesi beni çok şaşırttı, bir mevsimin yaklaşık 21 sene sürüyor. Kış aylarında -158 dereceyi gördüğünü de yazmışınız. 21 sene boyunca -158 derece de yaşamak imkansız. Bir an hayal ettim de Uranüs gerçekten soğukmuş. Biz -10 dereceye zor dayanırken -158 derece hayal gücümün ötesinde gerçekten. Uranüs, ” en soğuk gezegen” unvanını sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum

 6. cabir diyor

  -272 nedir arkadaş insan olsa buz tutar hatta tutmakla kalmaz toz olur ama bence orda da vardır illa bir bakteri bir canlı

 7. fatmanur diyor

  uranüsün özelliklerini araştırırken sitenize geldim en soğuk gezegen olduğunu öğrenmem iyi oldu bence en çok bilmemiz gereken özelliği bu.

 8. yafez diyor

  a sitesine giriyorum en soğuk gezegen neptün yazıyor b sitesine giriyorum en soğuk uranüs yazıyor hangisi doğru arkadaşlar öüretmende bana verdi bu konuyu sömester tatili sonrasında anlatmam gerekiyor bi yardımcı olun Allah aşkına.

  1. ISMAIL diyor

   En soğuk gezegen Nasa.gov’da da uranüs olarak geçmektedir hatta dereceleri dahi yazıyor teyit edebilirsiniz.

 9. uray diyor

  bildiğiniz buz görünümlü bir gezegen en soğuk olmasıyla ünlenmesi normal acaba buraya bir şekilde gidilse astronotlar nasıl giyinmeli

 10. İbrahim diyor

  En soğuk gezegen hakkında yazınız gerçekten ilgi çekici bilgiler içeriyor. Yani -158 derece olması kış mevsimin 21 sene sürmesi vs. harika bilgiler ayrıca başka yerde okumuştum yüzeyinde sıvılaşmış hidrojen, helyum ve metandan oluşan okyanus bulunur. gezegene güzel mavi rengini veren de budur deniyordu

 11. ishana diyor

  gezegenlere gitmeden onlar hakkında bilgi sahibi olabilmek bilim adamları sayesinde gerçek oluyor. düşünsenize ne kadar ilginç bilgileri araştırıyorlar. gerçek bilim adamlarının sayısının az olması teknolojinin de geç ilerlemesine, hastalıklara çözümlerin geç bulunmasına sebep oluyor. Uranüs gezegeninde bulunan bu faydalı gazların dünyamıza getirilip kullanılması belki de enerji krizlerinin önüne geçer. mesafe uzak ama belki Elon Musk gibi birisi “ben Uranüz’e boru hattı döşeyeceğim” diye ortaya çıkabilir.

 12. Tarık diyor

  URANÜSÜN EN SOĞUK GEZEGEN olmasının en büyük etkeni güneşe çok uzak olması haliyle buz kütleleri çok fazla.

 13. semih diyor

  uranüsün soğuk gezegen olup olmadığını nasa.gov üzerindende baktım arkadaşlar sitede yazdıklarınızla aynı değerlerde hava derecesi neptünden daha soğuk gerçekten yaşam imkansız hehralde 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.