Keşfinden 70 yıl boyunca farklı bir isme sahip olan Uranüs gezegeni, William Herschel tarafından ilk görüldüğünde dönemin Britanya Kralı 3. Gerorge şerefine Georgium Sidus (“George Yıldızı”) ismiyle adlandırıldı. Herschel o dönem kraliyet astronomu olarak atandı. Ancak birçok kişi verilen bu isimden memnun değildi ve 1850’de Uranüs olarak gezegenin ismi yeniden değiştirildi ve gerçek ismiyle günümüze kadar Uranüs olarak gelmeyi başardı.

George Yıldızı – Georgium Sidus

Kraliyet cemiyet üyelerinin desteği ile Herschel hükümdarı 3. George’ün ismini yeni gezegene Georgium Sidus olarak verdi. Ancak bu isim astranomi dünyasını o yıllarda heyecanlandırmadı ve gökbilimcilerle bilim adamları zaten kurulmuş olan adlandırma programına tam uymadığını belirttiler. Uranüs isminin devam etmekte olan isimlendirme temasıyla daha fazla uyumlu olduğını belirten gökbilimciler tam 70 yıl sonra gezegene yeni ismini verdiler.

Uranüs’ün anlamı aslında yunan mitolojisine göre bir Yunan tanrısıydı. Ayrıca Herschel’in ölümünün ardından bazı İngiliz olmayan astronomlar bu yeni gezegene Herschel adını kendilerince vermişti. Prusya Kraliyet Akademisi zaten 1800’lerin başında “Uranüs” olarak adlandırıyordu, ancak o dönemde yaygın olarak kullanılan bir isim değildi.

Günümüzde ise isim karmaşası yaşanmasını önlemek adına gezegen ve özellikleri isimlendirme için çeşitli prosedürler bulunuyor. Uluslararası Astronomi Birliği 1919’da kuruldu ve sorumlulukları arasında tüm gök cisimlerinin isimleri ve adlandırılması yer alıyor. Yeni gezegenler, asteroitler, aylar veya kuyruklu yıldızlar keşfeden gökbilimciler bir öneride bulunabilir, ancak sonuçta hepsi bu birliğin kurallarına bağlı olarak kabul edilmektedir.

Uranüs hakkında daha detaylı yazımız için alttaki linke tıklayabilirsiniz;

Uranüs Neden En Soğuk Gezegendir ?