Vahşi Komodo Ejderleri, dünya üzerinde yaşamış ve nesli devam eden en vahşi kertenkele çeşididir. Korkutucu yapılarından etkilenen insanlar Vahşi Komodo Ejderini yakından tanımak için canlı ve cansız olarak birçok çalışma yapmaktadır. Hep birlikte Vahşi Komodo Ejderini yakından tanıyalım!

Adı Nerden Geliyor?

1912 yılında Endonezya’nın adaları üzerinde araştırma yapan kişiler Komodo Adası üzerinde devasa yaratıkların varlığını keşfetmişlerdir. Daha sonra oluşan dedikodular ile hayvanlar adanın ismiyle birlikte anılmaya başlamıştır. Bu hayvanlara ejder denmesinin sebebi ise hayvanlarla ilk kez karşılaşan insanların abartmaları olmuştur.

İlk kez keşfedildikleri sırada, adada 7 metreyi aşkın ejderler bulunmakta söylentisi yayılmıştır. Oysaki bugüne kadar kayıtlara geçmiş en uzun Komodo Ejderinin boyu 3,5 metredir ve 166 kilogram ağırlığa sahiptir.

vahsikomodo1 - Vahşi Komodo Ejderini Yakından Tanıyalım

Vahşi Komodo Ejderleri Özellikleri

Vahşi Komodo Ejderini yakından tanımak için ilk önce fiziksel özellikleri ve yaşadığı bölge hakkında edinilen bilgileri maddeler halinde sıralayalım;

  • Vahşi Komodo Ejderi (Varanus Komodoensis) dünya üzerinde yaşayan en büyük kertenkele çeşididir.
  • Boy uzunlukları ortalama 3 metredir.
  • Kiloları ortalama 140’tır.
  • En sık görüldükleri bölge Endonezya’nın Flores, Rintja ve Komodo adalarıdır. Daha çok otlak alanlarda yaşam sürerler.
  • Hem karada hem de denizde yaşam sürecek donanıma sahiptir. İyi yüzer ve zor coğrafyalarda başarılı tırmanışlar gerçekleştirirler.

Komodo Ejderi Nasıl Avlanır?

Vahşi Kodomo Ejderleri, avlarını etkisiz hale getirdikten sonra çatal şeklindeki dilleri sayesinde tüketmektedir. Uzun ve çatallı dilleri, yılanlar ile benzerlik gösterir. Geyik ve yaban domuzu gibi hayvanları avlamak zorluk çekmezler ancak daha önceden ölmüş olan hayvan leşleri de ilgilerini çekmektedir. Doygunluk hissini yakalayamadıkları için ele geçirdikleri hayvanlardan geriye hiçbir şey bırakmazlar.

Komodo Ejderlerinin salyalarında 50’yi aşkın zararlı bakteri bulunmaktadır. Bunu bir yetenek olarak kullanarak avlamak istediği hayvanın ölümüne yol açabilmektedir. Saldırı sırasında dili veya ağzı ile hayvan kanına temas ederek, karşı tarafın güç kaybetmesine sebep olmaktadır.

Uzun ve çatallı dillerinde bulunan zehir, onun zor durumlardan kurtulması için kullandığı bir silahtır. Saldırılara karşı bu özelliği kullanarak savunma gerçekleştirebilir veya avlanma sırasında hayvanın dengesini kaybetmesini ve sersemlemesini sağlayan zehriyle onu alt edebilir. Zehrin yapısı kanın pıhtılaşmasını engellediği için kan akışının hızlanmasına ve kısa süre içerisinde bilincini kaybetmesine yol açmaktadır.

Komodo Ejderleri, insanlar için tehlikeli bir türdür. Bölge halkı, insan öldürme ve yeme potansiyeline sahip olan bu canlılardan uzak durmaktadır. Daha önce birçok ölüm vakası gerçekleşse de bu konuda daha tedbirli davranılmaktadır.

Vahşi Komodo Ejderleri Üreme

Vahşi Komodo Ejderleri doğal ihtiyaçları olan üremelerini her yıl gerçekleştirmektedir. Dişileri her yıl ortalama 10 ile 15 yumurta yaparlar ve bu yumurtaları yere gömerek veya terk edilmiş kuş yuvalarında kuluçkaya yatarlar. Yumurtaların üzerini toprak ile kapatarak sadece kendilerinin bulabileceği bir alan oluştururlar. Kuluçka süresi 6 ayı kapsamaktadır. Dişi Komodo Ejderleri, yumurtaları korumak için oldukça sert tepkiler vermektedir.

Yavru ejderler, diğer hayvanlardan ve kendi neslinden korunmak için ağaç kavuklarında ve tepelerinde yaşamaktadır. Kendi savunmalarını gerçekleştirene kadar yaşamları bu alanda devam etmektedir.

Zırhlarla Çevrili Bir Vücut

Komodo Ejderleri üzerine çalışmalar yapan araştırmacıları şaşırtan en büyük özelliklerden bir tanesi, canlıların kemik zırhlarla çevrili olmasıdır. Yavru haldeki ejderler zırhsız şekilde dünyaya gelirler ancak daha sonra baş yapılarını koruyan kemik zırhının gelişmesiyle birlikte dış etkenlere karşı daha güvenli bir vücuda sahip olurlar.

vahsikomodo2 - Vahşi Komodo Ejderini Yakından Tanıyalım

Araştırma yapmak için canlı haldeki hayvanlara ulaşamayan araştırmacılar, ölü haldeki hayvanlar üzerinde çeşitli incelemelerde bulunmuşlardır. Amerika’da San Antonio Hayvanat Bahçesi’nde ölen Komodo Ejderinin cesedi araştırmalar için bağışlanmıştır. X Ray cihazlarından geçirilen hayvanların zırhları ilk defa bu çalışmada gözlemlenmiştir.

Hayvanın kafasındaki kemik yapısı örgülü ve birbiri içine geçmiş bir şekilde olduğu için dışarıdan gelebilecek olası tehlikeler karşısında zırh gibi engel oluşturmaktadır. Diğer hayvanlarda seyreklik bulunmakta iken Komodo Ejderinde kemikler oldukça sıktır.