Veryfit ID130 Plus Akıllı Bileklik İnceleme (14 Günlük Kullanıcı Deneyimi)

Giyilebilir teknolojiler arasında yer alan akıllı saat ve akıllı bileklikler hemen hemen tüm dünyada ilgi odağı oldu. Amerikan filmlerinden gördüğümüz ajanların satten görüntülü görüşme ve konuşma yapması bu ilginin nerden geldiğini gösteriyor 🙂

id130plu hr color 2 - Veryfit ID130 Plus Akıllı Bileklik İnceleme (14 Günlük Kullanıcı Deneyimi)

Konumuza dönecek olursak; Xiaomi Mi Band 3 alternatifi (daha hesaplı) bir akıllı bileklik ararken karşılaştığım Veryfit ID130 Plus‘ı uzun araştırmalar sonucu(yaklaşık 2 gün) almaya karar verdim. 07.07.2018 tarihinde elimde olan Veryfit ID130 Plus’ı 14 gündür çok aktif bir şekilde kullanıyorum.

Akıllı bilekliğimizin listelenen özellikleri şu şekilde;

 • Bluetoot 4.0 desteği
 • 0,96 inç 128×64 TFT renkli dokunmatik ekran
 • 1- 2 saatte şarj olma
 • 10 gün bekleme
 • 10 metre mesafede bluetooth bağlantısında çalışma
 • 25,8 gram ağırlık
 • kalori hesaplama
 • adım sayar
 • nabız ölçme
 • uyku takibi
 • bildirim hatırlatma (whatsapp, messenger, sms, e-mail gibi)
 • arayan kişiyi ismiyle birlikte gösterme

Telefon Desteği ve Uygulaması (iOS – Android);

Yukaridaki özelliklere gerçekten piyasadaki benzerlerine göre gayet iyi. Sırası ile tüm özelliklere bacak olursak bluetooth desteği iOS ve Android cihazlar ile uyum sağlıyor. Cihazı kullanmaya başlamak için Appstore ve Play Store üzerinde yer alan VeryFitPro uygulamasını telefonuna kurmanız yeterli. Programı açtığınızda bluetooth bağlantınız otomatik olarak açılacak ve Veryfit ID130 Plus ile eşleşecektir.

Ekran Özellikleri ve Kullanışlılığı;

Ekran boyutu bir çok akıllı bilekliğe göre büyük benim Veryfit ID130 Plus almamdaki en büyük neden ekranın büyük olması. Ekranımız dokunmatik olmasına rağmen pek çok işlemi ekran latında yer alan ufak tuş ile yapıyoruz. Örneğin adım sayardayız nabız ölçere geçeceğiz bu tuşa basıyoruz. Çözünürlük olarak gayet iyi ekran ile ilgili söyleyebileceğim tek kötü şey malesef güneş altındayken ekranı görmek zor. Çok dikkatli bir şekilde bakarsanız ancak üzerindekileri anlayabiliyorsunuz.  Bilekliğin ekranındaki saati görmek için kolunuzu sallayabilir veya yine altta yer alan tuşa basabilirsiniz.

Şarj Olma Süresi ve Pil Ömrü

Bilekliğin katalog değerlerinde 1 – 2 saatte şarj olduğu yazmasına rağmen ben 1,5 amperlik bir şarj aleti ile yaklaşık 45 dakika / 1 saat aralığında bilekliği tamamiyle şarj ettim. 14 günlük denememde yaklaşık 5 / 6 kez cihazı şarja bağladım. Bekleme süresi 10 gün olarak belirtilmiş şarj ömrü yani pil süresi ise otomatik nabız kalp ölçme aktif iken 3/3,5 gün rahat gitmekte son birkaç gün nabız ölçmeyi uygulamadan manuele aldığımda şarjın ortalama 1 gün daha fazla gittiğini tespit ettim.

id130plus hr color smart - Veryfit ID130 Plus Akıllı Bileklik İnceleme (14 Günlük Kullanıcı Deneyimi)

Ağırlık ve Ergonomi

Akıllı bilekliğin ağırlını kolunuzda hissetmiyorsunuz kayış plastik malzemeden yapılmış yumuşak bir yapıya sahip. Kayışı bileği çok acıtmıyor bazen olduğunu bile unutuyorsunuz. Normal bir şekilde taktığımda gece yatarken beni rahatsız ettiğini fark ettim bu nedenle yatarken baya bol bir şekilde takarak uyku takibi başlattım. Kayış değişimi oluyor farklı renkler vb. olduğu yazmasına rağmen ben Aliexpress gibi sitelere baktığımda direk bu modele uygun bir kayış bulamadım.

id130plu hr color - Veryfit ID130 Plus Akıllı Bileklik İnceleme (14 Günlük Kullanıcı Deneyimi)

Adım Sayar / Nabız Ölçer / Uyku Takibi Performansı

Akıllı bileklik alanların birçoğu egzersiz takibi amaçlı bu cihazları kullanmakta. Peki Veryfit ID130 Plus ne kadar sürede ne kadar doğru hesaplıyor ? Adım sayar bana tam bir fiyasko gibi geldi Samsung Note 5 üzerinde yer alan Samsung Health ile karşılaştırdığımda akıllı bilekliğe göre 10.000 küsur adım attıysam Samsung Health üzerinde bu rakam 6000 civarı göstermekte.

id130plu hr color 1 - Veryfit ID130 Plus Akıllı Bileklik İnceleme (14 Günlük Kullanıcı Deneyimi)

Nabız ölçer ilk başlarda çok doğru sonuç vermiyor yaklaşık 10 / 15saniye sonra sabit durduğunuzda güzel sonuç vermekte. Yine uygulamada yer alan heart ekranından gün içinde kalp atışım en fazla kaça yükselmiş en az kaça düşmüş ortalaması nedir bunları raporlayabiliyor.

Uyku takibi hayatımda ilk kez Veryfit ID130 Plus ile yaptım. İlk gecemde 7 saat 20 dakika uyuduğumu raporladı raporlama ekranında derin bir şekilde kaç saat uyuduğunuz uku süresince ne kadar uykusuz kaldığınız (hani bazen uyanırızda biraz düşünürüz yataktayken 🙂 ) bunların hepsini hesaplayabiliyor.

Veryfit ID130 Plus’ın mobil uygulamasında neredeyse tüm sporlar için seçim ekranı var bisikletçiler, dağcılar, koşucular ve çok daha fazlasını uygulamadan akıllı bilekliğin ekranın aktarabilirsiniz.

Bildirimler

Veryfit ID130 Plus model akıllı bilekliği almamdaki en büyük diğer neden ise arayan kişinin ismini göstermesi ve gelen e-mail, mesaj, whatapp, messenger gibi uygulamaların bildirimlerini ve gelen mesajın bir bölümünü göstermesi oldu. Örneğin whatapp üzerinden birisi bir mesaj yazdığında Türkçe karakterlerin bazılarını göstermese bile birkaç kelimesini göstermekte ve mesajı kimin gönderdiğini göstermekte. Arama sırasında ise akıllı bilekliğimiz titreyerek bize uyarı verirken uygulamadan ayarladığınız saniye içerisinde çağrı bildirimi yapıyor. Örneğin birisi sizi aradığında uygulamadan bunu 3 saniye sonra göster dediğinizde telefonunuz çalışıyor açmadınız 3 saniye sonra ekrana rehberinizde ekli ise ismi  ve numarası çıkıyor.

Sonuç olarak;

Kullandığım ilk akıllı bileklik oldu 14 gün kullanmama rağmen sıkılmadım şık bir saat olarak kullanmamın yanı sıra çok doğru olmasada adımlarımı sayabiliyor kalp atışımın maksimum kaça yükseldiğini görebiliyor ve uyku takibi yapabiliyorum. En önemlisi bildirimleri ve arama bilgilerini görebiliyorum.

Belirttiğim gibi benim tercih nedenim ekranın büyük +renkli olması, fiyatının 129 TL olması ve arama/mesaj bildirimlerini göstermesi.  Bu  fiyata alınabilecek araştırdığım en iyi akıllı bileklik, sizlerde eğer bu fiyat civarında dayanıklı bir akıllı bileklik arıyorsanız pişman olmayacağınız bir model.

 

Not: Bilekliğin model kodu bazı sitelerde ID130Plus Color HR olarak geçmekte Color HR ile bu model aynı bilekliktir.

Bunları da beğenebilirsin
21 Yorumlar
 1. Yasin diyor

  bileklikle ilgili bir sorum olacak Admin. telefona bağlı iken bluetooth sürekli açık olacak telefonun şarjını nasıl etkiler bu ? Akşamları eve geldiğimde sadece bağlasam adım kalp bilgileri vs. bunları 1 gün kendi içinde tutuabiliyor mu bu bileklik ?

  1. admin diyor

   Telefonun şarjını normale göre ortalama tahminen %15 daha hızlı tüketiyor.

 2. bandar diyor

  bilekliğin görünüşü çok güzel bende ekranı büyük ve msajları göstermesinden dolayı alacağım

 3. Doğu diyor

  1 haftadır kulanıyorum çok güzel diğer akıllı bilekliklere göre artıları çok

  1. Berat diyor

   Bende almayı düşünüyorumda sana birkaç soru sorabilirmiyim

 4. pervin diyor

  güzel bir bileklik bende 2 aydır kullanıyorum kalp atış ölçeri çokta kötü değil sağlam su geçirmiyor kesinlikle kasası çok sağlam

 5. Asım diyor

  bileklik güzel bende 3 aydır kullanıyorum bazen montun ucu deyse direk spor moduna geçiyor hani üzerindeki tuş sadece parmağa duyarlı değil su bile gelse basılıyor.

 6. recep fidan diyor

  bu saatte konuşma özelliği yok sanırım ?

  1. ISMAIL diyor

   Recep Bey, bu cihaz akıllı saat değil sadece bileklik işlevi görüyor bluetooth üzerinden sadece kim arıyor veya mesaj attıysa kim attı bir bölümünü göstermekte.

 7. Fatih diyor

  güzel bir bileklik bende almayı düşünüyordum kafamdaki sorular kalktı sayenizde inceleme için teşekkürler.

 8. Omer diyor

  id130 modelinin ekranı çok hassas örneğin spor yaparken üstünüzde bir mont olsun kolu değsin hemen ekran algılıyor yani ısıya duyarlı kapasitif ekran değil özellikleri fena sayılmaz şarjını çok beğeniyorum uzun gidiyor

 9. elif diyor

  çok fazla birşey beklemeyenler için oldukça iyi bir bileklik tasarımı harika bence kolunuza eminim yakışacak 🙂

 10. ugur diyor

  bende aldım bakalım pazartesi salı gibi elimde olaca inceleme almamı sağladı görünüşü çok güzel gerçekten inşallah memnun kalırım ilk akıllı bilekliğim olacak

 11. samet diyor

  bilekliği bende kullanıyorum ön yüzeyde çizilme olabiliyor arkadaşlar dikkatli kullanmakta fayda var

 12. sky ros diyor

  güzel bileklik teşekkürler.

 13. Esra diyor

  bu bileklikte su geçirme olayı olur mu bende almayı düşünüyorum ?

  1. ISMAIL diyor

   Duş, havuz hepsinde denedim hiçbirisinde su geçirme gibi bir durumla karşılaşmadım 🙂

 14. orhan diyor

  ID130 plus modelinde kayış değişiyor mu ?

  1. ISMAIL diyor

   Aliexpress’te filan kayışlar var ama Türkiye’de yok sanırım uygun kayışı bulursanız değişir iki tarafıda çıkıyor kayışlarının.

 15. reis diyor

  akıllı bileklik pazarının giriş seviyesi güzel bir modeli

 16. Serkan diyor

  fiyatı çok hesaplıymıştı şimdi bu fiyatlara akıllı bileklik bulmak zor xiaomi mi band 3 bakıyorum TR’de en hesaplı 185 tl

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.