İçindekiler

Villa Almak

Ülkemizde yaz sezonu geldi. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz sahil bölgeleri ile deniz turizmi konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Her bir yanı cennet olan ülkemizin birçok tatil beldesine satışa hazır olan villalar bulunmaktadır. Bunun dışında neredeyse her ilde yapılan villa tarzı evlerde bulunmaktadır. Yaz aylarında satışları artan villa alımları için birçok kişi ne yapacağı veya ne yapılması gerektiği konusunda tam bilgi sahibi değildir. Bu yazımızda villa alırken nelere dikkat edilmeli başlığında önemsemeniz gereken konuları inceleyeceğiz ve acarlife projesine değineceğiz..

Villa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle almak istediğiniz villa için konum tespiti yapmanız gerekmektedir. Sonuç olarak aldığınız villa dışında çevresi ile de etkileşim içerisinde olacağınız için sağladığı imkânları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Örneğin markete veya konum merkezine uzaklığı gibi konular göz önünde bulundurulmalıdır. Bu gibi detaylar küçük ayrıntılardır. İşin asıl kısmı ruhsat bölümünde bitiyor. Ruhsatı olmayan villalar bağlanması gereken su, doğalgaz, elektrik, internet gibi konularda çeşitli sıkıntılar yaratmaktadır. Zemin etüdü, iskân durumu, kat irtifakı gibi konularda raporları inceleyiniz. Bu konuda yeterli bilginiz yoksa incelemesi için gerekli kişi veya kurumlara okutunuz.

en guzel villalar - Villa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Alacağınız evin metrekaresi de dikkat edilmesi gereken konulardandır. Size söylenen metrekare ile evin brüt – net metrekare farklarına dikkat edin. Bu konuda fark arttıkça alacağınız villanın fiyatı da düşmektedir. Fiyat demişken almak istediğiniz villa için il genelinde villa fiyatları ile almayı planladığınız villanın çevresinde yer alan konut fiyatlarını inceleyiniz. Böylece fiyat farkı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Örnek bir villa projesi için ayrıca bakınız: acarlifeblu

99 depremi sonrası ülkemizde Yapı Denetim kanunları sıklaştırıldı ve bu konuda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Hayati riskleri göz önünde bulundurarak malzeme dayanıklılığını ölçmek ve bu konuda bilgi almak için aracı kurumlarla çalışmanızı öneririz. Bu çalışma esnasında villanın yalıtım durumunu da öğrenebilirsiniz. Villa alırken aldığınız konuma bağlı olarak enerji kimlik belgesi sınıfları zorunluluğu bulunmaktadır. Villanızın en iyi şekilde enerji performansı sağlaması ve bu konuda mevcut zorunluluk nedeni ile villaya verilmiş olan enerji kimlik belgesini inceleyin. Son olarak villayı satın alırken elden ödeme yapmak yerine bankalar aracılığı ile işinizi resmiyete dökerek gerçekleştirin. Sonrasında doğacak maddi zararlarınız karşısında hukuki bir dayanağınız olması önemlidir.

Villa almak için acarkent.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.