Neredeyse 2 yıldır ülkemizde kapalı olan ve giriş yapılamayan Wikipedia’nın ne zaman açılacağına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Durum böyle olunca kullanıcılarda wikipedianın doğru bilgilerinden yararlanmak için VPN programları, dns değiştirme gibi yöntemlere başvurabiliyor. Sizlere anlatacağımız bu yöntem ise wikipedia.org’a herhangi bir program kurmadan iOS, Android, Windows, Mac, Linux vb. tüm tarayıcılardan erişmenizi sağlayacak.

Wikipedia Nasıl Girilir

Aslında işlem oldukça basit örneğin https://tr.wikipedia.org/wiki/Türkiye bu linki ele alalım Google’da Türkiye yazdınız ve wikipediaya tıkladınız aşağıdaki hatayı aldınız.

Yapmanız gereken tek şey: https://tr.0wikipedia.org/wiki/Türkiye  kırmızı olarak işaretlediğim yere 0 yazıp entera basmak. Yani kısacası sistem 0wikipedia.org üzerinden engelsiz olarak istediğiniz sayfaya sizi sokacaktır. Bunun için wikizeroo.net altyapısını kullanmakta.

03.05.2019 Güncelleme:

0.wikipedia.org kapatılacak bundan dolayı 00wikipedia.org / 1wikipedia.org / 2wikipedia.org / Zwikipedia.org adreslerini kullanarak Wikipedia Türkiye’ye erişebilirsiniz.

 

Bağlantı zaman aşımına uğradı

tr.wikipedia.org sunucusunun yanıt vermesi çok uzun sürüyor.

Site geçici olarak kapalı, çok meşgul veya engellenmiş olabilir. Biraz bekleyip yeniden deneyin.
Hiçbir sayfayı açamıyorsanız bilgisayarınızın ağ bağlantısını kontrol edin.
Bilgisayarınız veya ağınız güvenlik duvarı veya vekil sunucu ile korunuyorsa Firefox uygulamasının Web’e erişim izni olduğundan emin olun.

0wikipedia.org

Sonuç olarak Wikipedia engellemesinin biran önce kaldırılması bizimde temennimiz fakat şuan için bu konuda bir gelişme bulunmuyor. Wikipedia’nin bizi ne kadar çok özlediği logosunda ÖZLEDİM yazması ilede belli oluyor. 0wikipedia.org’a tıklayarak en kolay yoldan wikipedia sitesini kullanmaya devam edebilirsiniz.