Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 kullanıcıları dokunmatik ekranlı bilgisayarlarında dokunmatik ekran sorunu olduğunda veya kullanmak istemediklerinde dokunma özelliğini devre dışı bırakmak isteyebilir veya tam tersi çalışmadığında aktif etmek isteyebilir. Sizler için bu resimli çözüm makalemizde dokunmatik ekran kapatıp devre dışı bırakma ve aktifleştirme işlemlerini anlatacağız.

Bilgisayar Dokunmatik Ekran Kapatma Nasıl Yapılır

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi dokunmatik ekran takılı kaldığında, fareniz siz hareket ettirmeden sola sağa çekiyorsa veya yukarıdaki resimde görüldüğü gibi sürekli ekranda bir dokunma işareti çıkıyorsa bu durumda dokunmatik paneliniz arızalanmış olabilir. Eğer dokunmatik ekrana ihtiyaç doymuyor ve kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken işlemler;

aygityoneticisinasilacilir - Windows Bilgisayarda Dokunmatik Ekran Kapatma ve Açma Nasıl Yapılır?

1. Adım: Windows başlat çubuğundaki arama bölümüne Aygıt Yöneticisi yazarak aygıt yöneticisine girelim.

HID uyumlı dokunmatik ekran devre disi birakma - Windows Bilgisayarda Dokunmatik Ekran Kapatma ve Açma Nasıl Yapılır?

2. Adım: Aygıt yöneticisinde İnsan Arabirim Aygıtları bölümünü açalım ve burada HID uyumlu dokunmatik ekran yazan seçeneğe sağ tıklayıp devre dışı bırak diyelim.

Bu işlem sonrasında artık dokunmatik ekran tamamen devre dışı kalacak bassanızda arızalansada windows dokunmatik ekranı algılamayacaktır.

Bilgisayar Dokunmatik Ekran Aktif Etme Nasıl Yapılır

Dokunmatik ekranınızı daha önce devre dışı bırakmış ve şimdi tekrardan aktif etmek istiyorsanız yapmanız gereken işlemler;

aygityoneticisinasilacilir - Windows Bilgisayarda Dokunmatik Ekran Kapatma ve Açma Nasıl Yapılır?

1. Adım: Windows başlat çubuğundaki arama bölümüne Aygıt Yöneticisi yazarak aygıt yöneticisine girelim.

HID uyumlı dokunmatik ekran etkinlestirme - Windows Bilgisayarda Dokunmatik Ekran Kapatma ve Açma Nasıl Yapılır?

2. Adım: Aygıt yöneticisinde İnsan Arabirim Aygıtları bölümünü açalım ve burada HID uyumlu dokunmatik ekran yazan seçeneğe sağ tıklayıp etkinleştir seçeneğini seçelim.

Bilgisayar Dokunmatik Ekran Çalışmıyor Sorunları

Bilgisayarınıza dokunmatik ekranla ilgili sorunlar varsa deneyebileceğiniz yöntemler;

Uyumlu donanım sürücüsünü (driver) güncelleme yapabilirsiniz.

Aygıt yöneticisinden HID uyumlu dokunmatik ekran’a sağ tıklayıp kaldır diyerek sistemin otomatik bu donanımı yeniden kurmasını sağlayabilirsiniz.

Devre dışı bırakıp tekrar etkinleştir diyerek test edebilirsiniz.

Eğer halen çözülmediyse format atabilirsiniz fakat format sonrasında da aynı şekilde dokunmatik ekran sorununuz devam ediyorsaz dokunmatik ekranda donanımsal bir sorun meydana gelmiş olabilir.