Windows 10 kullanıyorsanız ve eğer Microsoft .NET Framework 3.5 kurmak için uğraşıyorsanız maalesef bunu bilinen yöntemlerle yapmak şuan için imkansız. Son güncellemelerle birlikte bir takım hatalardan dolayı Microsoft .NET Framework 3.5 yüklerken “Şu Özellik yüklenemedi .NET Framework 3.5 (.NET 2.0 ve 3.0 içerir) Windows istenen değişikliği tamamlamak için gereken dosyaları bulamadı. İnternet’e bağlı olduğunuzdan emin olarak yeniden deneyin. Hata kodu: 0x800F081F”

İngilizcesi:

“Windows couldn’t connect to the Internet to download necessary files. Make sure that you’re connected to the Internet, and click Retry to try again.”

0x800f0906

Eğer yukarıdaki hatayı alıyorsanız Windows 10 / Windows 8.1 ve Windows 8 için çözümü biraz uğraştırıcı fakat imkansız değil. Yapmanız gerekenleri liste olarak sıralıyorum;

  1. Microsoft .NET Framework 3.5 bu linkten Net Framework 3.5’i indirelim.
  2. Elinizde Windows kurulum DVD’si USB’si veya iso dosyası hangisi varsa varsa bunu bilgisayara takalım.
  3. Taktığınız disk bilgisayarımda hangi sürücü harfini aldıysa bunu not edelim. (Bendeki D aldı buna göre ilerleyeceğim siz kendinize göre aşağıdaki verdiğim kodu düzenlemelisiniz.)
  4. Windows arama bölümüne CMD yazalım çıkan Komut İstemine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştıralım.
  5. Komut satırına Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:D:\sources\sxs /LimitAccess yazalım ve Enter tuşuna basalım. (Kırmızı olarak renklendirdiğim yeri siz kendi diskiniz hangisine takılı ise onunla değiştirmelisiniz.)
  6. Ardından yükleme başlayacak ve sonrasında “The Operation Completed Successfully” – İşlem Başarılı Bir Şekilde Tamamlanmıştır yazısı gördüğünüzde komut istemini kapatabilirsiniz. Sonra indirdiğimiz Net Framework 3.5’i kurarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Windows 10 Microsoft .NET Framework 3.5 Kurulumu - Windows 10 Microsoft .NET Framework 3.5 Kurulumu

Not: Bazı Windows kurulum DVD’leri veya USB’leri içerisinde hem 32 bit hemde 64 bit barındırabiliyor bu durumda yukarıdaki kod çalışmayacaktır.

Bu nedenle eğer sizdede aynı durum varsa ve kurulum dosyalarında x64 x86 gibi klasörler yer alıyorsa;

İşletim sisteminiz 32 bit ise bu kodu; Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:D:\x86\sources\sxs /LimitAccess

İşletim sisteminiz 64 bit ise bu kodu; Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:D:\x64\sources\sxs /LimitAccess

Çalıştırmalısınız yani kısacası sources klasörünün içerisini koda göstermiş olduk.