Windows 10 Programsız Ekran ve Oyun Videosu Çekme – Kaydetme

Windows 10 ile birlikte gelen sayısız nimetten biriside programsız ekran videosu kaydedebilme. Hani o görmüş olduğunuz oyun videoları program anlatımları var ya işte onlar bu şekilde yüksek çözünürlükte ve sizin + bilgisayarın sesleri alınarak artık kolayca kaydedilebiliyor. Her ne kadar Windows 10 ayarlarında Oyun için aktif edilmiş gibi gözüksede ekranınızdaki herşeyi (masaüstü hariç tüm programları ) kaydedebiliyor. Şimdi detaylıca resimli olarak nasıl aktif edeceğinizi ve video kaydına başlayacağınızı anlatalım.

Lütfen BİR teşekkürü çok görmeyin yorumlarınızı bekliyor 🙂

Programsız Ekran Videosu Kaydetme Nasıl Aktif Edilir?

Bu işlemleri adım adım anlatmamız sanırım daha iyi olacaktır.

1. Adım: Öncelikle Başlat butonuna basalım ve çark işaretine tıklayarak Ayarlar bölümüne girelim.

windows 10 programsiz video cekme - Windows 10 Programsız Ekran ve Oyun Videosu Çekme - Kaydetme

2. Adım: Ayarlar bölümünden Oyun‘u bulalım ve tıklayarak içine girelim.

Windows Oyun Çubuğu Ayarları

Oyun Çubuğu Ayarları
Oyun Çubuğu Ayarları

3. Adım: Oyun’a tıkladıktan sonra Oyun Çubuğu bölümü karşınıza gelecek burada Oyun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydedin ve Oyun çubuğu kullanarak yayınlayın. Aktif edin (mavi olacak) ve “Denetleyici üzerinden bu düğmeyi kullanarak Oyun çubuğu’nu açın.” bunuda aktif edin. Buradaki kısayolları keyfinize göre değiştirebilirsiniz. En çok işinize yarayacak olan Windows + G tuşu.

windows 10 oyun video kaydi programsiz nasil yapilir - Windows 10 Programsız Ekran ve Oyun Videosu Çekme - Kaydetme

4. Adım: Artık programsız video çekmeye hazırız alt bölümde Windows + G tuşuna basarak kayıt ekranımızı açalım yukarıdaki görüntünün aynısı olacak sizdede.

Bu Ekranda neler var bundan bahsedelim?

 • PNG olarka ekran görüntüsü alabilirsiniz,
 • JPG video çekebilirsiniz (30 saniyelik),
 • Video kaydını başlatabilirsiniz (MP4),
 • Mikrofon ayarlarını aktif deaktif yapabilirsiniz,
 • Mixer ile canlı yayın yapabilirsiniz,
 • Hangi seslerin video kaydına dahil edileceğini ayarlayabilirsiniz.

windows 10 oyun video kaydi programsiz nasil yapilir 1 - Windows 10 Programsız Ekran ve Oyun Videosu Çekme - Kaydetme

Kayıt Başladığında Ekranınıza Bu şekilde ufak bir görüntü gelecek bu görüntü video kaydına eklenmiyor. Durdurup mikrofunu kapatıp açmanız için kolaylık sağlıyor ayrıca kaç saat – dakika – saniye video çektiğinizi görebiliyorsunuz.

Windows Oyun Çubuğu Nereye Kaydediyor

Oyun çubuğu ekranı çektiğiniz ekran görüntülerini ve videolarını C:\Users\kullanıcı adi (buraya kendi kullanıcı adınızı yazın)\Videos\Captures içine atıyor. Daha kolay yoldan Bilgisayarım’a girerek Videoların içinden Yakalamaları açabilirsiniz tüm yaptıklarınız buraya kaydolmakta.

Windows Oyun Çubuğu Kapatma

Oyun Çubuğu Ayarları

Programı beğenmemiş veya kullanmak istemiyor olabilirsiniz bu durumda Windows Oyun Çubuğunu kapatmak için yapmanız gereken tek şey 3. Adım’daki işlemlerin tam tersini yapmak. Yukarıdaki resimde de görülen mavi tıklı işaretleri kapattığınızda oyun çubuğu artık karşınıza çıkmayacaktır.

Ekran videosu kaydetmekle ilgili takıldığınız tüm adımları bize sorabilirsiniz en kısa sürede yanıtlayacağız.

Bunları da beğenebilirsin
8 Yorumlar
 1. Orhan Kaydeden diyor

  program kurmadan ekran videosu çekme özelliği efsane olmuş seviyorum bu windows 10 u arkadaş her konuda artık aştılar olayı oyun videosu çekerken bandicam filan kullanıyordum tabi o programda paralıydı ve ekrana bandicam logosu yapıştırıyordu windows 10 un kendi içindeki programda herhangi bri lisans sorunu yok full yani direk hiç uğraşmıyorsunuz artı olarak bilgisayarı kasmıyor bence en iyisi bu

 2. Nuri utku diyor

  Windows 10 da böyle bir özellik olduğunu gerçekten bilmiyordum dediklerinizi yaptım ve test için bir ekran videosu kaydettim pubg oynarken çok kaliteli çekiyor program video kaliteli ve boyutu çok iyi kaydettiklerinde süper hiç başka programa gerek yok

 3. Emre KAŞIKCI diyor

  sadece google chrome da ekran videosu çekmeme izin veriyo herhangibi bir oyunda kayıt yapmak istediğimde hata veriyo nasıl o ekranı yakalamısını sağlayabilirim ?

  1. ISMAIL diyor

   windows masaüstü ve windows’un kendi programları hariç herşeyi kaydedebiliyorsunuz normalde. oyun esnasında Windows + G tuşuna basın kaydı bu şekilde başlatın.

 4. turan diyor

  windows 10 harika gerçekten oyun videoları çekerken artık saçma sapan programlara para ödemeye gerek yok çok beğendim kayıtlarıda çok kaliteli ve boyutları normal

 5. alp diyor

  çektiğim ekran videousunda windows ekran videosu kaydet me kim nasılıdr wingame dvr tarı bir cümle eklenmiş oluyor. 1-2 saniye sonra kayboluyor bunu nasıl engellerim.

  1. ISMAIL diyor

   Normalde öyle birşey eklemiyor video oynatıcınız video ismini gösteriyor olabilir birkaç saniye. Farklı bir video oynatıcı ile açmayı deneyebilirsiniz.

 6. Eda diyor

  internet üzerinden ingilizce dersi alıyorum ve videoları kaydedeyim istiyorum(dersler canlı değil, halihazırda videolar) yukarıdaki bütün talimatları takip etmeme rağmen hiçbir şekilde kayıt başlatamıyorum gerek normal google üzerindeyken gerek online eğitim aldığım site üzerinden. Kayıt butonuna tıkladığımda sürekli ‘To start a new recording,stop the current recording then try again.’ şeklinde ve ‘Recording isn’t working Error: 2289696770’ şeklinde hata veriyor yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.