Windows 10 ile birlik gelen Windows Update hizmeti her ne kadar güncelleme yapsada bazı büyük Windows güncellemeleri buradan yüklenemiyor. Belirli periyotlarda (yılbaşı güncelleştirmeleri vb.) sisteminizi çok daha ileriye taşıyacak güncelleştirmeler çıkartan ve yeni özellikler ekleyen Microsoft, bu güncellemeleri almanız için en garanti yöntem “Windows 10 Güncelleme Yardımcısı” kullanmanız. Şimdi detaylıca nasıl kullanacağınızı resimli olarak anlatalım.

Windows 10 Güncelleme Yardımcısı İndirme ve Yükleme

windows 10 guncellestirme yardimcisi - Windows 10 Son Sürüme Güncelleme - Yükseltme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Update Assistant olarakta bilinen bu programı buraya tıklayarak indiriniz.

Ardından indirdiğimiz Windows10Upgrade9252.exe dosyasını çalıştıralım program sisteminizi tarayarak son sürüme yüklü mü değil mi bunu kontrol edecek.

windows 10 guncellestirme yardimcisi 1 - Windows 10 Son Sürüme Güncelleme - Yükseltme Nasıl Yapılır?

 

Eğer sisteminizde bekleyen bir güncelleştirme yoksa yani güncelse “Windows 10’un en son sürümüne güncelleştirdiğiniz için teşekkür ederiz” yazısı çıkacaktır çıkış diyerek bilgisayarımızı kullanmaya devam edebiliriz.

windows 10 en son surume guncellestir 1 - Windows 10 Son Sürüme Güncelleme - Yükseltme Nasıl Yapılır?

Fakat bekleyen bir güncelleştirme veya yükseltme varsa; Ekranınız yukarıdaki gibi olacak “Windows 10’un en son sürümüne güncelleştir”. Şimdi Güncelle butonuna basmamızla birlikte bilgisayarınıza yeni güncelleme uyumlumu değil mi bunu test edecek (İşlemci, Ram ve Disk alanını) ileri diyelim ve artık Microsoft sunucularından güncellemeleri indirmeye başlayacaktır.

guncellemeniz hazirlaniyor - Windows 10 Son Sürüme Güncelleme - Yükseltme Nasıl Yapılır?

İndirme ekranının görüntüsü; burada biraz sizi bekletebilir. (internet indirme hızınıza bağlı) Bu aşamada siz simge durumunu küçült diyerek çalışmaya işlemlerinize devam edebilirsiniz.

windows 10 guncelleme yardimcisi - Windows 10 Son Sürüme Güncelleme - Yükseltme Nasıl Yapılır?

İndirme ve kontrol işlemleri tamamlandıktan sonra ekranınıza yukarıda ki gibi bir bildirim gelecek burada 30 dakikadan geri saymaya başlayacak “Güncellemeniz hazır, Güncellemeyi tamamlamak için bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekiyor.” Şimdi yeniden başlat dediğimiz de güncelleştirmelerin yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Disk hızınıza bağlı yaklaşık 20 ile 40 dakika arası sürebilir.

İlginizi Çekebilir; Windows 10 güncellemeleri kapatmanın kesin yolu.

windows 10 guncelleme yardimcisi 1 - Windows 10 Son Sürüme Güncelleme - Yükseltme Nasıl Yapılır?

Güncelleme sonrasında tüm dosyalarınız ve programlarınız aynı şekilde yerlerinde duruyor olacak güncelleme herhangi bir veri silmemekle birlikte sadece yeni özellikleri sisteminize yüklemektedir. Hayırlı olsun 🙂