Belki kasmasından dolayı belki de farklı bir sebepten dolayı kullanıcılar Windows Defender’ı kapatmak veya geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebilir. Windows 10 ile birlikte defender’ı kapatmakta oldukça kolay bir hal aldı fakat ayarlar bölümünün değişmesi ile nereden kapatılacağını bulmak biraz zor gelebilir.

Aşağıda sizlere resimli anlatım olarak tüm adımları listeledik bu şekilde Windows 10 üzerinde Windows Defender’ı kolaylıkla kapatıp devre dışı bırakabilirsiniz. ve siz tekrar aktif edinceye kadar bir daha defender devreye girmeyecektir. Kapama işlemi gerçek zamanlı korumayı, bulut tabanlı korumayı (otomatik virüs kataloğunun güncellemesini) ve otomatik örnek gönderimini kısıtlayacaktır.

Windows Defender Devre Dışı Bırakma

windows defender kapatma devre disi birakma - Windows 10 Windows Defender Güvenliği Kapatma / Devre Dışı Bırakma (Resimli)

1. Adım: Başlat menüsüne tıklayalım ve göstermiş olduğum çark işaretine tıklayarak ayarları açalım.

windows defender kapatma devre disi birakma 2 - Windows 10 Windows Defender Güvenliği Kapatma / Devre Dışı Bırakma (Resimli)

2. Adım: Açılan ayarlar sayfasında Güncelleştirm ve güvenlik bölümüne tıklayalım.

windows defender kapatma devre disi birakma 3 - Windows 10 Windows Defender Güvenliği Kapatma / Devre Dışı Bırakma (Resimli)

3. ve 4. Adım: Sol menüden Windows güvenliği ardından sağdan Virüs tehdit koruması yazan yere tıklayalım.

windows defender kapatma devre disi birakma 4 - Windows 10 Windows Defender Güvenliği Kapatma / Devre Dışı Bırakma (Resimli)

5. Adım: Virüs ve tehdit koruması ayarları yazan yere tıklayalım.

Windows Defender Gerçek Zamanlı Koruma Kapatma

windows defender kapatma devre disi birakma 5 - Windows 10 Windows Defender Güvenliği Kapatma / Devre Dışı Bırakma (Resimli)

6. Adım: Mavi tıklı olanları kapatalım. (Gerçek zamanlı koruma, bulut tabanlı koruma ve otomatik örnek gönderimi) Bunlar arasında en önemlisi gerçek zamanlı koruma bunu kapatmazsanız defender çalışmaya devam edecektir.

windows defender kapatma devre disi birakma 6 - Windows 10 Windows Defender Güvenliği Kapatma / Devre Dışı Bırakma (Resimli)

7. Adım: Mavi tıkları kapattıktan sonra yukarıdaki ekranda görüldüğü şekilde Kapalı yazmalı böylelikle işlem tamamlamış olacaktır.

Dilerseniz farklı bir antivürüs programı kurabilir, dilerseniz ve dikkatli bir biçimde hangi sitelere girdiğinizi nereden dosya indirdiğinizi biliyorsanız Windows Defender olmadan bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.