windows 10 uyku modu kapatma - Windows 10’da Uyku Modunu Kapatma

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda standartta uygu moduna geçmesi süresi 10/15 dakika gibi gelmekte. Özellikle bilgisayarını download veya torrent amaçlı kullanan kişiler eğer uyku modundaki dakikayı yükseltmezse malesef indirmeleri yarıda kalabilir.

Windows 10′ için anlatacağımız bu resimli yöntem Windows 8 ve 8.1’de de işinize yarayacaktır. Öncelikle yapmanız gereken işlem Ayarlar’ı açmak bunun için başlat menüsüne tıklayalım sol alt köşeden Ayarlar yazan bölüme tıklayarak ilgili ekranımızı açalım.

(Not: Sürümünüze bağlı olarak bazı versiyonlarda sadece ayarlar ikonuda gözükebilir onunda ekran görüntüsünü aşağıdaki gibi ekledim.)Ayrıca daha önceden hazırladığım kolau yoldan Windows 10 güncellemeleri nasıl kapatılır konulu makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

windows 10 uyku modu kapatma - Windows 10’da Uyku Modunu Kapatma

windows 10 ayarlar nasil acilir - Windows 10’da Uyku Modunu Kapatma

Ayarlar ekranının en üstünde yer alan Sistem’e tıklayalım buradan Güç ve Uyku yazan yeri açalım.

windows 10 uyku modu kapatma 1 - Windows 10’da Uyku Modunu Kapatma

windows 10 uyku modu kapatma 2 - Windows 10’da Uyku Modunu Kapatma

Karşınıza Ekran ve Uyku olarak iki farklı seçenek gelecektir. Ekran süresini örneğin 10 dakika ayarladığınızda bilgisayar 10 dakika kullanılmadığında ekran kararacaktır fakat bilgisayar işlem yapmaya devam edecektir. Bilgisayarın kapanmaması için Uyku bölümünden ayarlama yapmanız gerekemekte. Burada 5 dakikadan 5 saate kadar seçenekler var. Size uygun olanı seçerek veya ben hiç kapanmasını istemiyorum sürekli bilgisayar çalışsın derseniz Hiçbir Zaman seçeneğini seçerek uyku modunu komple kapatabilirsiniz.

windows 10 uyku modu kapatma 3 - Windows 10’da Uyku Modunu Kapatma

windows 10 uyku modu kapatma 4 - Windows 10’da Uyku Modunu Kapatma