Wipe cache partition seçeneğiyle bazı durumlarda karşılaşabilir ve wipe cache partition nedir diye sorguluyor olabilirsiniz. Wipe cache partition, Anroid tablet veya telefonlarınıza hard reset atarken sunulan seçeneklerden biriyken, ses açma ve güç tuşuna birlikte basarak da bu seçeneği tablet veya telefon ekranına getirebilirsiniz.

Wipe Cache Partition Seçeneğinin Anlamı Nedir?

Android telefon ve tabletleriniz birçok yazılım ve kurulum güncellemesi almaktadır. Wipe cache partition seçeneğinin anlamı daha önce kurumlardan kalan yazılım ve kurulumları silmektir. Telefon veya telefonlarınıza yeni yazılım yükledikten sonra eski yazılım önbellekte saklanır. Bu özellik sayesinde önbellekte bulunan eski yazılım ve kalıntıları silinir. Bu işlemin yapılması telefon performansını ve hafızasını rahatlatarak daha kullanışlı hale gelmesini sağlar.

Wipe Cache Partition Nasıl Yapılır?

 1. Ses açma ve güç tuşuna basarak telefonun seçenekler sunmasını sağlayan kombinasyonu yaparak wipe cache partiton sekmesine ulaşabilirsiniz.
 2. Karşınıza çıkan seçenekler arasında wipe cache partition seçeneğine tıklayın.
 3. Önbelleği temizleme işlemini başlatmış olacaksınız.
 4. Önbellek temizleme işlemi sonlandıktan sonra “Rebook” kısmına tıklayıp telefonunu yeniden başlatın.

Wipe Cache Partition Yararlı mı?

Önbellekte bulunan eski yazılımın silinmesi kararının doğru olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Wipe cache partition seçeneğini kullanarak yaptığınız işlem olumlu sonuç vermektedir. Yeni güncelleme ve yazılımlar sebebiyle telefonunuzun ihtiyaç duyduğu yazılım ve uygulamalar hali hazırda kullanılmakta ve işlev görmektedir. Önbellekte yer alan eski yazılımların silinmesi herhangi bir sorun yaratmıyor. Yeni güncelleme ve yazılımlar geldikçe eskiyen yazılımlar bu şekilde önbelleğe itilir ve bir süre sonra isteğinize bağlı olarak silebilirsiniz.

Diğer Seçenekler Nelerdir?

Ses açma ve güç tuşuna bastığımızda liste halinde seçeneklerin geldiğini üst paragrafımızda belirtmiştik. Diğer seçeneklerin anlamlarını bilmeniz telefonu daha iyi ve bilgili kullanmanıza olanak sağlayabilir. Wipe cache partition yaparken karşılaşılan diğer seçenekler şöyledir,

 1. Reboot system now seçeneği: Recovery menüsünden işiniz bittiğinde cihazı otomatik yeniden başlatmanızı sağlıyor.
 2. Apply sdcard:update.zip; zip uzantılı dosyayı hafıza kartına attıysanız dosyayı flashlamak için ziyaret etmeniz gereken bölümdür.
 3. Wipe data / factory reset; Cihazınıza kurulu olan ROM dosyalarının ve aynı zamanda kullanıcı verilerinizi silmeye yarar. Özellikle desen kilidini üst üste hatalı giren kullanıcıların gmail adresleriyle giriş yapmaları sonuç vermediği anlarda kilit seçeneğini ortadan kaldırır. Rom yükleme yapmadan önce bu işlemin yapılması daha temiz bir kurulum adına önerilmektedir.
 4. İnstall zip from sd card; bu ve bunun altındaki seçenekler rom yükleme işlemi sırasında gerekli zipli dosyayı yüklemenizi sağlar.
 5. Backup and restore; bu seçenekte ROM kurma işlemini gerçekleştirmeden önce yedekleme yapma işlemini gerçekleştirir ve aynı zamanda yedeklenmiş dosyaları geri yüklemeye olanak sağlar. Eğer yedekleme yapmanız gerekiyorsa bu işlemi mutlaka Wipe seçeneklerinden önce uygulayın. Hatırlanacağı üzere Wipe işlemleri telefondaki tüm bilgileri siler. Söz konusu yedeklemede telefonda yer alan mesaj, rehber, uygulama, arama kaydı vb. birçok dosya yedeklenir.
 6. Mounts and Storage; Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Bu bölüm daha çok üst düzey kullanıcılar içindir. Bu bölümde sistem ve imei numarasının formatlanma işlemleri yapılmakta. Bu bölüme ihtiyaç duymadıkça girmemeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır.
 7. Advanced; Burada yer alan Wipe Dalvik Cache seçeneği rom kurduktan sonra gerekli bir işlemdir. Yine buradaki işlemleri daha temiz bir rom kurulumu adına yapabilirsiniz. Tabi buradaki işlemlerin yazılımın yüklenmesinden sonra yapılması gerekiyor.