WordPress ile yapısı itibariyle pekçok farklı sektörde site kurulabiliyor bu bir film sitesi, haber sitesi veya bir oyun sitesi olabilir fakat kurumsal siteler yapıyorsanız muhtemelen sizlerde yorumları kapatmak isteyebilirsiniz. WordPress’te yorum yapmayı kapatma nasıl yapılır ve mevcut yorumları tek tek değilde toplu olarak nasıl silibilirsiniz kısaca bundan bahseceğim.

WordPress Yorumları Kapatma

wp yorumlari kapatma - Wordpress Yorumları Kapatma ve Toplu Yorum Silme

1. Adım: WordPress üzerinde yorumları kapatmak için Ayarlar > Tartışma bölümüne giriş yapalım.

wp yorumlari kapatma 1 - Wordpress Yorumları Kapatma ve Toplu Yorum Silme

WordPress’te mevcut ayarlar yukarıdakine benzer bir şekilde gelir ve tüm içeriklere yorum yapma aktiftir.

2. Adım: Burada kapatmamız gereken en önemli yer “Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver”. kısmı bunu kapadıktan sonra artık kimse sitenizde yorum alanlarını görmeyecektir.

Fakat ek güvenlik olması açısından “Kullanıcılar yorum yapmak için kayıt olmalı ve giriş yapmalılar ve Yorum el ile onaylanmalı” bölümlerini de aktif etmenizde fayda var.

Belirli Yazılara Yorum Yapmaya İzin Verme

wp yorumlari kapatma 2 - Wordpress Yorumları Kapatma ve Toplu Yorum Silme

Sadece belirli içeriklerinize yorum yapılmasını istiyorsanız ayarlar yine yukarıdaki gibi “Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver” kapalı olarak seçilmeli hangi yazıya yoruma izin vereceksiniz o yazının düzenleme sayfasına girip Tartışma bölümünden Yorumlara izin ver kısmı aktif edilmelidir.

WordPress Toplu Yorum Silme

WordPress’e yeni başlayanlar için SQL üzerinde toplu yorum silme oldukça riskli genelde toplu yorum silmek için Phpmyadmin üzerinden veritabanı üzerinden yorumlar tablosunun içi boşaltılarak sonuç elde edilebiliyor. Fakat benim tavsiyem bunu bir eklenti ile yapmanız.

Advanced Database Cleaner ile Yorumları Silme

wordpress toplu yorum temizleme ve silme - Wordpress Yorumları Kapatma ve Toplu Yorum Silme

Yorumları temizlemek için “Advanced Database Cleaner” eklentisini WordPress admin panelinden Eklentiler>Yeni Ekle bölümüne tıklayıp arama kısmına “Advanced Database Cleaner” yazıp yükleyip etkinleştirin. Ardından sol menüye WP DB Cleaner gelecek buradan Genel Temizlik sekmesine tıklayalım alt bölümden Onay bekleyen yorumlar, istenmeyen yorumlar ve silinmiş yorumlar seçip Toplu İşlemler kısmından temizle seçip Uygula butonuna bastığımızda tüm bu yorumları topluca temizlemiş/kaldırmış olacağız. Spam yorum vb. durumlarda çok işime yarayan bir eklenti.