Yaş problemleri, ilkokul kademesinden üniversite sürecine kadar eğitimin her noktasında karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki üniversite eğitimini tamamlayarak mezun olan kişiler dahi KPSS de bu konulardan sorumludur. Eğitim kademesi ilerledikçe soruların zorluğu artmakta ve cebirsel ifadeler de işin içine girmektedir. Öğrencilerin soruları hatasız çözebilmeleri için mantığı kavramaları gerekmektedir. Yaş Problemleri Nasıl Çözülür? Adlı yazımızda, problemlerin çözüm mantığı hakkında bilgilendirici açıklamalar yer almaktadır.

Yaş Problemleri

Yaş problemlerin mantığı ilkokul kademesinde ne ise üniversitede de aynıdır. Sorular, eğitim kademesi ilerledikçe cebirsel ifadeler ile daha zor hale getirilir. İlkokulda öğrenilen mantığın, cebirsel ifadelere ve diğer durumlara uygulanması istenir. Çözüm aşamasını kademelerle gerçekleştirmeniz halinde sonuca çok daha rahat ve az sürede ulaşabilirsiniz.

yasproblemi - Yaş Problemleri Nasıl Çözülür?

Yaş problemlerinde kullanmanızı tavsiye ettiğimiz yöntem tablo yöntemidir. Problem içerisindeki verileri yukarıdaki şekilde sıralamanız yapacağınız hamleleri kolaylaştıracaktır. Sınavlarda tabloyu kusursuz oluşturmanıza gerek yoktur. Düzeni oluşturmanız ve verileri doğru alanlara yerleştirmeniz yeterlidir. İşlerin daha da kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Problemde ilk aşamada verilen bilgileri bu tabloya düzenli bir şekilde yazdıktan sonra daha sonra verilen bilgileri ekleyebilirsiniz. Kişinin şimdiki yaşı X’dir. 10 yıl sonraki yaşı X+10 şeklinde.

Yaş Problemleri Çözmek İçin İpuçları

 • Problemlerde belirtilen kişinin bugünkü yaşına x dersek;
  A yıl sonraki yaşı x + A olacaktır.
  A yıl önceki yaşı ise x – A olacaktır.
 • İki kişi arasındaki yaş farkı her zaman sabittir. Kaç yıl geçerse geçsin bir kişi sizden 2 yaş büyükse yine 2 yaş büyük olacaktır.
 • Bir ortamdaki kişilerin bugünkü yaş ortalamasına T dersek;
  A yıl sonraki yaş ortalaması T + A olacaktır.
  A yıl önceki yaş ortalaması ise T – A olacaktır.
 • İki veya daha fazla kişinin yaşları arasında orantı verilmiş ise her sene bu oran değişecektir. Oran sabit kalmaz.
  Ali 10 yaşında, Berke 8 yaşında olsun. Şimdiki yaşları oranı 10/8’dir. Bu oran 1.25 sonucunu verir.
  2 yıl sonra Ali 12, Berke ise 10 yaşında olur. Yaşları oranı 12/10 olur. Bu oran 1.2 sonucunu verir.
 • 2 kişinin yaşları toplamına T dersek;
  B yıl sonra yaşları toplamı 2xB yıl kadar artar.