Yaz gündönümü 21 Haziran tarihinde gerçekleşen olaydır. Bu tarihte güneş ışınları Güney Yarımküreye en eğik açılarla gelirken Kuzey Yarımküreye ise en dik şekilde gelmektedir. Yengeç Dönencesinin geçtiği bölgeler dünyanın en sıcak yerleri olmaktadır. Yaz gündönümü nedir? Yaz gündönümü hayvanları nasıl etkiler adlı yazımızda, bu tarih hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Yaz Gündönümü Hangi Tarihler Arasındadır?

Gündönümü, yılda iki sefer gerçekleşen coğrafi olaylardır. 21 Haziran tarihinde gerçekleşen gündönümü ise “Yaz Gündönümü” ismini almıştır. 21 Haziran günü güneş ışınları Yengeç Dönencesi üzerine dik açıyla düşmektedir. Ülkelere göre etkileri değişkenlik göstermektedir. Yazın başlangıcı, kışın başlangıcı veya mevsimlerim ortası olarak yaşanmaktadır.

  • Kuzey yarımkürede yaşayan kişiler 21 Haziran tarihinde günlerin ve gölgelerin kısaldığına şahit olmaktadır.
  • Güney yarımkürede yaşayan kişiler 21 Haziran tarihinde günlerin ve gölgelerin uzamasına şahit olmaktadır.

Türkiye kuzey yarımkürede yer aldığı için 21 Haziran tarihinden itibaren günler kısalmaya başlar.

Yaz Gündönümü Hayvanları Nasıl Etkiler?

Hayvanlarda tıpkı insanlar gibi uyku düzenine uyum sağlayan canlılardır. Yaz gündönümü yaşandığı sırada hayvanlar da kendileri için yeni bir döneme geçiş sağlamakta ve bu sürece uyum sağlama gereği duyacaklardır. Bazı hayvanlar ise uzun süre aydınlık ortamlarda kalmaya alıştıkları için gece ve gündüz sürelerinden etkilenmemektedir. Bu uyum kutupsal türlerde daha çok görülmektedir. Çünkü bu canlılar, uzun süre karanlıkta veya aydınlıkta kalmaktadır.

  • Uyku ritimlerini koruyamayan canlılar enerji kontrolünü gerçekleştiremeyeceği için avlanma ve besin bulma sürecinde zayıf düşebilmektedir.
  • Gün ışığının azalması hayvanların avlanmak için daha az vakitlerinin kalmasına sebep olmaktadır. Birçok hayvan türü, hava karardığı takdirde dinlenmeye ve güç toplamaya çekilmektedir.
  • Gün ışığının azalması bazı türler için ise avantaj olabilmektedir. Besin toplamak için daha az enerjiye sahip olan bu canlılar, karanlıktan faydalanarak av olmaktan kurtulabilir ve bu süre zarfında daha güvenli bir dönem geçirebilir.

Karanlığa ve aydınlığa karşı uyum sağlamayan hayvanlar yaz gündönümünden daha fazla etkilenirken uyum sağlayan canlılar için gündüz vaktinin uzunluğu pek bir anlam ifade etmemektedir.