Bordo pasaporttan farklı olarak en fazla beş yıl geçerlilik süresi ile daha fazla dolaşım gücüne sahip olan pasaport türüne yeşil pasaport denmekte ve yeşil pasaport devlet memurlarına verilmektedir. Devlet memurlarına verilen ancak tüm devlet memurlarının sahip olamadığı yeşil pasaport nasıl alınır diye düşünüyorsanız, öncelikle en temel evrak olan çalışan kişinin kurumunca düzenlenmiş olan yeşil pasaport talep formudur ve bu formlar, kişinin kadro derecesini, fotoğrafını ve kimlik bilgilerini içermektedir. Ayrıca bu form haricinde diğer pasaport evrakları ise sabittir.

Yeşil Pasaport Nereden Alınır?

Yeşil pasaport, illerde pasaport şube müdürlüklerince verilmekte ve İstanbul için kırk adet pasaport müracaat merkezi bulunmakta ama İstanbul’da yaşamakta olan vatandaşlar ancak tek bir yerden yani İstanbul Emniyet Müdürlüğü Fatih Vatan Caddesi’nde bulunmakta olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’ne gitmeleri gerekmektedir.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Olan Evraklar,

Yeşil pasaport çıkartabilmek için hazırlanması gereken evraklar ise, İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış olan Yeşil pasaport talep formu, daha önceden alınmış olan pasaportunuz var ise pasaportunuzun aslı, iki adet biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı, defter bedeli dekontu ile engelli ya da reşit olmayan vatandaşların, kanuni temsilcilerinden muvafakat name şeklindedir. Ayrıca yeşil pasaport talep formu için dikkat edilmesi gereken bir nokta, halen çalışıyor bulunmanız durumunda bağlı bulunduğunuz kurumda ki yetkili kişiye onaylatmanız ile onaylatmış olduğunuz belgeleri, İl Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan görevliye sunmanız gerektiğidir.