Yoga, Hindistan’da ortaya çıkmış ve yoga felsefesini uygulayan kişilerin zihinsel, ruhsal ve fiziksel huzur bulduğu ifade edilmiştir. Hindistan için çok eski bir geçmişe sahip olan Yoga, ülke sınırlarını aşarak dünya genelinde birçok bölgede popülerlik kazanmaktadır. Yoga nedir? Yoga tarihi ve yoga felsefesi adlı yazımızda yogaya dair merak edilen tüm bilgiler yer almaktadır.

Yoga Ne Anlama Gelir?

Kelime anlamı olarak “birleşme ve bütünleşme” anlamını taşımaktadır. Felsefeyi uygulayan kişilerin zihinsel, ruhsal ve fiziksel olarak bütünleştiğini, daha sonrasında ise kötü düşüncelerden arındırarak iyi düşüncelerin getirdiği huzura eriştiği ifade edilmektedir.

Yoganın hem fiziksel hem de zihinsel olarak fayda sağladığı vurgulanmaktadır. Bunun sebebi, yogayı uygularken yapılan vücut duruşu, nefes çalışmaları ve düşünceler ile ruhun dinlenmesi olarak görülmektedir. Kişiler bu yogayı bir meditasyon olarak uygulamakta ve ruhlarının tekrar keşfe çıkarak yeni yolculuklara sürüklenmesini sağlamaktadır.

Yoganın Tarihi

Anavatanı Hindistan olan bu öğretinin temelleri 5000 yıllık geçmişe dayanmaktadır. Yoganın bilinen en eski öğreticisi Vedanta’dır ve bu öğreti onunla şekillenmiştir. Başka ülkelerden gelen kişiler yoga felsefesi ile tanışıp, bu öğretiyi kabullenerek kendi ülkelerine yaymaya çalışmışlardır. Bir kültürün öğesi olarak kabul edilmesinden kaynaklı olarak popülerleşmesi daha uzun sürmüştür.

Hindistan’daki yoga felsefesinden etkilenen yabancı ülke vatandaşları, ülkelerine geri döndüklerinde bu öğretiyi çevrelerine yaymaya çalışmışlardır. 1900’lü yılların başında Amerika’da, 1950 yıllarda ise Avrupa’da popülerlik kazanmıştır. Birçok farklı teknik ve disiplini içinde barındırdığı için her kişiye hitap edebildiği düşünülmüş, hayatın yoğunluğundan uzaklaşmak isteyen kişilerin kaçış noktası olmuştur.

Yoganın Faydaları

Yoga felsefesine büyük kitleler tarafından saygı duyulmasının nedeni olarak birçok faydayı içeriğinde barındırması gösterilmektedir. Kültürel davranışın uzun yıllar boyunca kendini koruyarak gelecek nesillere aktarması ancak fayda sağlamasıyla gerçekleşebilir. Yoganın faydaları;

 • Denge ve Esneklik: Yoga fiziksel hareketlerin zihinsel düşüncelerle birleşmesidir. Felsefe içerisinde doğru hareket etmek ve sağlıklı bir duruşa sahip olmak için egzersizler yapılmaktadır. Bu egzersizler kişilere denge kontrolü ve esneklik kazandırmaktadır. Masa başı işlerde vakit geçiren kişilerin yogayı tercih etme sebeplerinden biri olarak görülmektedir.
 • Stresi Azaltır: Yoga sırasında nefes egzersizleri yapılarak vücut ritminin doğru seviyelere ulaşması sağlanmaktadır. Kalbin ve vücudun doğru şekilde hareket etmesi stresi ve anksiyeteyi azaltarak kişiye huzurlu bir zihin sunmaktadır. Kişinin stres ve kaygıdan uzaklaşması, buna bağlı olarak ortaya çıkan anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklardan kurtulmasını sağlamaktadır.
 • Odaklanma: Felsefe içerisinde güzel düşüncelere odaklanma anlayışı benimsenmektedir. Bir nesneye veya düşünceye odaklanarak egzersizler tamamlanmaktadır. Bu süreç içerisinde odaklanma yaşayan kişilerde düzelmeler fark edilmektedir.
 • Kontrol: Kişiler harcadıkları zamanı, kullandıkları ve tükettikleri her şeyi düşünerek kontrol altına almaya başlamaktadır. Ruhsal eylemlerin artış göstermesi maddi varlıklardan uzaklaşmaya sebebiyet vermektedir. Yoga sayesinde küçük şeylerden büyük mutluluklar çıkarabilirsiniz.

Yoganın 8 Basamağı

Yoga yapacak kişiler 8 adet basamağı uygulamak zorundadır. Başarı ancak bu basamakların tamamen gerçekleştirilmesi ile kazanılacaktır. Bu basamaklar egzersizlerin yanında etik ilkelerden ve felsefelerden oluşmaktadır. Yoganın 8 basamağı;

 • Yama: Kişinin kaçınması gereken davranış ve düşünceleri ifade eder. Şiddetten uzak durmak, hırsızlık yapmamak, yalan söylememek, nefsi kontrol etmek, kötü düşünmemek gibi.
 • Niyama: Kişisel disiplini yani iradeyi ifade eder. Şükretmek, iyiliği hatırlamak, kişisel kontrol, yaratıcıya bağlı olma gibi.
 • Asana: Yoga felsefesini uygulayan kişinin fiziksel ve zihinsel huzurunu sağlaması için yaşam haline gelmesi gereken davranışları içerir. 84 adet fiziksel hareket bulunmaktadır. Vücudu kuvvetli ve esnek hale getirdiği gibi enerjinin günlük hayatınızda yer alması için sürekli yapılmasını ifade eder.
 • Pranayama: Nefes tekniklerinin öğretilmesi, vücut ritminin düzenlenmesidir.
 • Pratyahara: Duygu ve duyuları iç dünyaya çekerek yaşamayı ifade etmektedir. Maddi dünyanın varlığından uzaklaşan kişilerin iç dünyadaki yaşamlarına ağırlık vermelidir.
 • Drahana: Konsantrasyonu arttırmak ve düşüncelere odaklanmayı sağlama çalışmalarıdır.
 • Dhyana: Meditasyon hali olarak ifade edilir. Pozitif düşüncenin baskı olduğu, bedenlerin soyutlandığı kısımdır.
 • Samadhi: Yoga felsefesinin son basamadığıdır. Kişinin felsefeyi uygulayarak aydınlanmasını ifade etmektedir. Basamakları başarı ile gerçekleştiren kişi özgürleşir ve yoganın kendisine kattığı bilgilerle hayatını sürdürür.

Yoga, 8 basamağı tamamladıktan sonra üstü kapatılan bir felsefe değildir. Kişiler düzenli olarak yoga yapmakta ve felsefe sürecini devam ettirmektedir. Kişilerin maddi dünyadan uzaklaşarak iç dünyalarına yoğunlaşmaları, kötü düşünceler yerine güzel düşüncelerin yer bulması, vücut sağlığının korunması, yoğunluktan uzaklaşarak ferahlık istemesi düzenli olarak ihtiyaç duyduğu gereksinimlerdir.