Ülkemiz internet alt yapısı bazı durumlarda internet kullanıcılarına problem çıkarabiliyor ve yavaş internetin veya kısıtlamaların sonucunda, erişim sıkıntısını ortadan kaldırmak amacıyla ilk olarak DNS değiştirme yoluna başvurarak sorun giderilmeye çalışılıyor. DNS değiştirme işlemlerinin başarısız kaldığı durumlarda Zenmate gibi VPN programları devreye girerek çözüme ulaşmamızı sağlıyor. Zenmate nedir sorusunun cevabını incelediğimizde şu şekilde cevap verebiliriz; Zenmate, Google Chrome, Opera, Yandex, Torch ve Comodo Dragon gibi birçok Chromium tabanlı web tarayıcıları tarafından desteklenen Proxy ve DNS ayarlarının değişimini sağlayarak yasaklı sitelere giriş sağlayan eklentidir. Zenmate uygulaması kurulduktan itibaren web tarayıcı içerisinde aktifliği sağlanır ve size sunduğu birçok farklı Proxy ayarını kullanarak dilediğiniz sitelere girmenize olanak sunar. Zenmate’nin gizlilik yaratması sebebiyle de birçok konuda yararlanabilirsiniz. İnternette gezinmeniz sırasında sizi gizli Proxy’ler ile korur ve bunu manuel şekilde değiştirmenize gerek duymadan uygulama içerisinde birkaç tıklama ile oluşturabilirsiniz. İnternet bağlantısında da düzeltmeler yapan Zenmate uygulamasını kolayca aktif ve pasif hale getirebilirsiniz ve zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Zenmate Güvenilir mi?

Web tarayıcınızın içinde gizlenerek yasaklı sitelere giriyor olmanız akıllara Zenmate güvenilir mi sorusunu getirebilir. Ancak Zenmate, Google’ın kendi eklentisidir ve oldukça güvenlidir. Bu eklentiyi kurarak internet üzerinde hızlı ve güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz. Bu uygulamada yer alan VPN sayesinde bilgisayar ile web sunucuları arasındaki bütün internet trafiği ve verileri şifreli hale getirilir. Üçüncü kişiler tarafından bilinmez. Bilgisayarınıza ve internet sağlayıcınıza ait verileri saklı tutmuş olursunuz. Ürün çeşitliliği bakımından VPN değiştirme aracı olarak birçok eklenti ve uygulama bulunsa da Zenmate en çok tercih edilen eklentilerden biridir.

2: Zenmate Çalışamama Nedeni Nedir?

Zenmate uygulamasının dönem dönem çalışmadığına dair sorunlar belirtilmektedir. “Zenmate, Opera, Firefox ve Chrome taracılarında çalışmıyor, internet bağlantı sorunu yaşıyorum.” gibi şikayetler bulunmaktadır. Zenmate neden çalışmıyor sorusunu bu içeriğimizde cevaplıyoruz.

Zenmate eklentisi, aktif kalabilmek için kendini sürekli olarak güncellemek zorundadır. Bu nedenle bilgisayarınızda yer alan Zenmate eklentisini güncel tutmanız gerekmektedir. Eklentiyi bir süredir güncellemediğiniz zamanlarda çalışmama ihtimali yüksektir. Eklentinin güncel olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Zenmate uygulaması güncel olduğu halde çalışmıyorsa yapmanız gereken şey eklentiyi resetleyerek ilk şeklinde çalışmasını sağlamaktır. Bu sayede eklenti içerisinde yer alan çerezler temizler ve var olan sorunlar ortadan kalkar. Eklendi Chrome, Firefox, Opera gibi tüm web tarayıcılarında aynı adımlarla resetlenmektedir.

 

Zenmate eklentisi sıfırlamak için belirli aşamaları izleyebilirsiniz.

1)Tarayıcı açık konuma getirdikten sonra sağ üst köşede yer alan Zenmate simgesine tıklayın.

2) Karşınıza çıkacak olan ekranda sırasıyla, Reset Proxy ve Restart seçeneğine tıklayın.

3) Yeniden başlatma işlemiyle birlikte eklenti kullandığınız tarayıcı üzerinde yeniden başlatılacaktır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra tarayıcınızı kapatıp açarak eklentinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. İnternet bağlantınızın yavaş olduğu durumlarda Zenmate kullanımı sırasında problemler yaşamanız normal bir durumdur. İnternet bağlantınızı kontrol etmeniz yarar sağlayacaktır.